Jen dvě hodiny nových informací si pamatovala mladá Američanka po těžkém úrazu hlavy. Pak přišel malý zázrak

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když se šestnáctiletá Američanka Riley Horner probudí a podívá se oknem ven, zarazí ji, co vidí. Stromy v blízkém okolí hýří barvami, na zemi se válejí hromady listí a lidé si oblékli bundy či kabáty, někteří dokonce i čepice. Co se to děje? Vždyť je přece červen! Celá zmatená se vydá za svou rodinou a když se chystá popadnout kliku, všimne si kalendáře pověšeného na zdi pokoje. Podle něj je říjen. Pro Riley začal nový den skoro jako pro nás ostatní, jenže ona si nepamatuje nic mezi dneškem a 11. červnem, kdy utrpěla úraz hlavy.

Nové vzpomínky udržela nejvýš dvě hodiny

Riley Horner z Kirklandu se 11. června 2019 stala nehoda. Její vrstevník spadl během crowd surfingu tak nešťastně, že ji kopl do hlavy. Z nemocnice ji sice pustili velice brzy s tím, že se jí nic vážného nestalo, opak však byl pravdou. Ještě v autě si její rodiče všimli řady záchvatů, které se pak objevovaly i doma. Opakovaně tak vyhledávali lékařskou pomoc a chtěli vědět, co se to děje.

Během pár dnů vyšlo najevo, že Riley utrpěla vážný úraz hlavy s poškozením mozku, které se projevovalo tak, že si nedokázala zapamatoval žádné nové informace. Každé další ráno se budila s tím, že je právě 11. června. Nedokázala si zapamatovat ani vážné události, jako byla smrt jejího strýčka. Riley nedokázala v paměti udržet nic z toho, co prožívala nebo se dozvěděla. Vše, co slyšela či četla, si pamatovala nanejvýš dvě hodiny.

Přišla o přátele, nepoznávala ani je, ani rodinu

Ztráta paměti po nehodě se projevila i jinak. Riley nepoznávala některé rodinné příslušníky ani přátele. Pokud s nimi mluvila, nepamatovala si to. Někteří se s ní proto přestali stýkat. Lékaři byli zcela bezradní. Dívce několikrát udělali všechny možné testy kvůli případnému krvácení do mozku nebo tumoru, jejich výsledky ale ukazovaly, že je všechno v pořádku. Na druhou stranu se však obávali toho, že poškození může být trvalé.

Její matka Sarah se s tím ale odmítla smířit. S dcerou cvičila paměťová cvičení a přiměla ji, aby si během dne zapisovala, fotila či natáčela všechno, co se stane. Každé dvě hodiny jí alarm připomněl, že si nasbíraný materiál má projít, aby si všechno uchovala v paměti déle. To však v žádném případě nemohlo její paměť plně vynahradit. Sama své pocity z dnů následujících po úrazu popisovala tak, že se jí všechno zdá povědomé, ale nedokáže si vybavit, že by se to skutečně dělo.

Naděje přišla po čtyřech měsících

Čas plynul a ani v páté nemocnici v pořadí nedokázali Riley pomoci. Konstatovali, že se jedná o otřes mozku a za pár dní má čekat zlepšení. Snad jen jeden lékař upřímně konstatoval, že netuší, co jí je. Sarah se začala opravdu obávat toho, co přinese budoucnost. Její dcera nemůže bez paměti žít, nesežene si práci, nemůže být sama, nové známosti si nebude pamatovat, nebude moct založit rodinu a starat se o děti.

Malý zázrak se pro rodinu stal v listopadu loňského roku, přibližně pět měsíců po úrazu. Riley si vzalo do péče léčebné centrum Cognitive FX v Utahu, které tvrdilo, že poškození dokáže napravit. Středisko obklopují hory, což se jí velmi líbilo, ani tak si však ze začátku nevzpomínala, proč se tam budí, co tam dělá a jak se tam dostala.

Malý velký zázrak

Místní specialisté jí naskenovali mozek a výsledky odhalily příčinu celého problému. Riley skutečně otřes mozku utrpěla a spolu s ním došlo i k dalšímu drobnému poškození, kterého si jinde nevšimli, a právě to bylo příčinou amnézie. Během dvou týdnů proto dívku podrobili kombinaci různých terapií, které obnovily přerušená spojení v mozku. Již na konci prvního týdne si Riley uchovala mnoho nových vzpomínek a těšila se, až se vrátí do školy.

Schopnost ukládat si do hlavy vzpomínky jako každý normální člověk se jí po druhém týdnu léčebné kúry jako zázrakem vrátila, ale těch pět měsíců mezi červnem a listopadem 2019 si stále téměř nevybavuje.

Zdroje: fox17online.com, insider.com, news.com.au

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT