Američan Roy Sullivan přitahoval blesky jako hromosvod, během života ho zasáhly celkem sedmkrát

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Roy Sullivan se v červenci roku 1969 vydává na cestu do hor. Míří tam nákladním vozidlem a v kopcích ho zastihne bouře. Ačkoli za sebou má už jeden zásah bleskem, ani ho nenapadne, že by se to mohlo tento den opakovat. Navíc ho chrání kabina a celé vozidlo přece funguje jako Faradayova klec. To, co se stane, je proto nanejvýš nepravděpodobné. Blesk zasáhne okolní stromy a odrazí se dovnitř otevřeným okénkem. Sullivana zasáhne do hlavy a omráčí ho. Jeho auto pokračuje dál v cestě a jen zázrakem nedojde k vážné nehodě. Zastaví se nedaleko útesu. Muž vyvázne pouze s ohořelým obočím a mnozí jej začnou považovat za opravdového šťastlivce. Nikdo nemůže tušit, že Roye v následujících letech zasáhne ještě dalších pět blesků.

První blesk ho zasáhl u hasičské věže

První zásah bleskem Roy zažil v roce 1942. Tehdy jako třicetiletý muž pracoval už šest let pro národní park Shenandoah ve Virginii, který pomohl založit a zůstal v něm až do důchodu. Jednoho dne ho zastihla bouře, když se zrovna nacházel na požární věži. Stavba přitahovala blesky a neměla bleskosvod. Po několika zásazích začala hořet a Sullivan se od ní chtěl rychle vzdálit.

Nestihl to, blesk ho po několika málo krocích zasáhl do nohy. Urazil mu nehet z palce a propálil díru v botě. Roy později tento zásah popsal jako ten vůbec nejhorší, který zažil. Blesky mu pak daly na dlouhých 27 let pokoj, ale o to více si jich „užil“ poté.

Lidé se mu při bouřkách vyhýbali

Sullivana lidé považovali za velkého šťastlivce, ale zároveň s ním nechtěli trávit čas při bouřkách. Co kdyby k sobě přitáhl další blesk? Jejich tušení se naplnilo hned v létě následujícího roku, kdy ho opravdu další silný přírodní elektrostatický výboj zasáhl, tentokrát do ramene. Roy se v tu chvíli pohyboval na své zahradě poblíž transformátoru. Blesk nejdřív zasáhl ten a následně se odrazil na samotného muže.

Třikrát a dost? Ani omylem. Čtvrtý blesk ho zastihl v roce 1972 přímo ve stanici rangerů a zapálil mu vlasy. Plameny se mu podařilo uhasit mokrým ručníkem. O rok později mu příroda připravila ještě zajímavější zážitek.

Pronásledoval ho snad bouřkový mrak?

V té době už jezdil připravený snad na cokoli. Jakmile jen viděl náznak blížící se bouře, rychle hledal spolehlivý úkryt. Vozil s sebou také zásobu vody, kdyby musel opět bojovat i s ohněm. V roce 1973 se pak snažil před jedním bouřkovým mrakem ujet autem. Mračna se však stále držela nad ním, ač ujel značnou vzdálenost. Vystoupit se rozhodl až ve chvíli, kdy považoval situaci za bezpečnou. Blesk si ho ale našel i tentokrát. Zasáhl ho do ruky a obou nohou takovou silou, že ho vymrštil z auta. Sullivanovi rovněž vzplály vlasy, ty však pohotově uhasil připravenou vodou.

Příroda mu pak dala tři roky oddechu. Pokud si však Roy pomyslel, že to prokletí konečně skončilo, mýlil se. V roce 1976 utržil zásah do kotníku a opět mu shořely vlasy. I tentokrát měl pocit, že ho mrak pronásleduje. O rok později ho bouře zastihla na rybách a nebylo to to jediné, co ho tam potkalo.

Blesk a medvěd najednou?

Sullivan nejspíš nejednou přemýšlel o tom, proč se ho milovaná příroda snaží zabít. Možná to byla pokaždé jen náhoda, při tom posledním zásahu bleskem ale nezůstalo jen u toho. Roye výboj zasáhl do hrudníku a popálil mu i vnitřní orgány. Vypověděl však, že ve stejnou chvíli se na místo přiloudal medvěd, kterého přivábila vůně ulovených ryb. Podle jeho vlastních slov se mu podařilo jej zahnat klackem.

Roy Sullivan se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako jediný člověk, který přežil tolik zásahů bleskem, aniž by utrpěl vážná nebo fatální zranění. To z něj činí nejšťastnějšího člověka na světě a největšího smolaře v jednom. Mnoho lidí totiž nepřežije ani první zásah bleskem a nestává se ani to, že by někoho zasáhl během jeho života dvakrát, natož sedmkrát. Sullivanův život nakonec skončil sebevraždou, kvůli nešťastnému manželství se v roce 1983 zastřelil.

Zdroje: allthatisinteresting.com, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu