Zvířata dostávají titanové implantáty z 3D tiskárny, nový zobák nosí tukan, papoušek i želva

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V posledních dvou desetiletích se stále častěji mluví o budoucnosti 3D tisku. Laici i odborníci z různých oborů přicházejí každou chvíli s novými nápady, jak tuto technologii využít. Jedním z nich je tvorba titanových náhrad pro zvířata. Před pár lety obletěly svět zprávy o nových implantátech nahrazujících část zmrzačeného zobáku pro zraněnou želvu, papouška i tukana. Vyrábějí se nejen z plastu, ale i z lékařského titanu.

Želvě amputoval kus zobáku lodní šroub

Jedním ze zvířat, které se dočkaly titanové náhrady vytvořené díky 3D tiskárně, se v roce 2015 stala 45kilová kareta obecná, které část zobáku amputoval lodní šroub. Želvu našli plout na hladině téměř bez známek života a následně ji odvezli do péče univerzitního Výzkumného, záchranného a rehabilitačního střediska pro mořské želvy Dalyan Iztuzu Pamukkale v Turecku. Ze začátku jí moc nadějí nedávali. Zranění jí neumožňovalo lovit potravu, museli ji krmit ručně a všem bylo jasné, že takové zvíře už by do volné přírody vrátit nemohli. Krmení navíc neprobíhalo nijak snadno a způsobovalo stres jak zvířeti, tak jeho ošetřovatelům.

Někdo však vznesl nápad oslovit tureckou společnost BTech Innovation, která vyrábí implantáty a protézy pro lidi. Její ředitel slíbil, že udělají vše, co bude v jejich silách, a to bez nároku na jakoukoli odměnu. Odborníci z jeho firmy na základě řady CT snímků vytvořili model chybějících čelistí. Trvalo jim to přes dva měsíce. Pomocí 3D tiskárny následně vytvořili kus zobáku, který přesně seděl na zraněné místo. Náhrada byla vytvořena z prvotřídního lékařského titanu a předána týmu zvěrolékařů, kteří jej želvě pojmenované Akut3 během hodinové operace implantovali. Vše prý proběhlo dobře, kareta dobře reagovala jak na titanovou čelist, tak na antibiotika a nic nebránilo jejímu vrácení do volné přírody.

Papouškovi nahradili celou horní část zobáku

Celé nové horní části zobáku se dočkal i papoušek ara arauna, kterého našli u překupníka s exotickými ptáky v Brazílii. Ochočený jedinec jménem Gigi trpěl vážnou deformací, která mu znemožňovala přijímat potravu. Vývoje a tvorby náhrady se ujali odborníci z Technologického a informačního centra Renato Archera v brazilském Campinasu. Pořídili mnoho rentgenových snímků, na jejichž základě vytvořili model zobáku.

Veterináři pak papouškovi implantovali celou horní čelist vytvořenou na 3D tiskárně, a to z titanu. Ke zdeformované části ji připevnili pomocí kostního cementu. Gigi byl již dva dny po operaci schopen krmit se sám. Pevný titan mu umožňoval louskání tvrdých skořápek podobně jako to umožňuje těmto ptákům jejich zobák. Do volné přírody se Gigi sice už nevrátil, ale i tak mu implantát pomohl k plnohodnotnému ptačímu životu a záchranáři jeho případ využili k medializování problému nelegálního obchodu s ptáky v Brazílii.

Zobák pro tukana, ale i celý krunýř pro želvu

V Brazílii se ještě před tímto papouškem nových částí těla vyrobených technologií 3D tisku dočkal tukan či želva. Jednalo se však implantáty z plastu. V případě prvního zvířete se jednalo rovněž o velkou část zobáku, který mu někdo ustřelil nebo uřezal, v případě želvy dokonce o celý krunýř.

Velké části nového zobáku z 3D tiskárny se dočkala i samička dalšího tukana pojmenovaná Tieta. Jak ke svému zranění došla, není jasné, v úvahu připadá špatné zacházení překupníků i souboj s jiným tukanem. V každém případě ji na tržišti s ptáky našli podvyživenou, protože jí zraněný zobák znemožňoval přijímání dostatku potravy. Musela si ji nadhazovat spodní částí zobáku a ne vždy se trefila. Dostala plastový čtyřcentimetrový model potažený lakem a speciálním polymerem. Jeho příprava zabrala více než tři měsíce, tiskárna ho vyráběla tři hodiny a Tieta si na něj zvykla během tří dnů.

Zkušenosti s náhradami pro zvířata mají i v USA, kde např. jedné želvě transplantovali celý krunýř poškozený špatnou výživou, další želvě pak připravili výztuhu krunýře, která se přizpůsobovala jejímu růstu. Různých protéz vyrobených pomocí 3D tisku se dočkala i další zvířata, např. orel či tučňák.

Zdroje: E15.cz, 3dprintingindustry.com, ararauna.cz, bbc.com, idnes.cz, telfblog.club, 3ders.com

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu