Nejrychlejší zvířata na planetě. Vítěz váš možná překvapí, je maličký, a přesto by ho nedohonilo ani auto

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mnoho z nás by řeklo, že nejrychlejším zvířetem na planetě je gepard. I on je sice opravdu hodně rychlý, ale určitě není úplně nejrychlejší ze všech. Existuje totiž mnohem menší zvířátko, do kterého byste to neřekli, a přesto by jej nedohonilo ani závodní auto.

Když to rozběhne gepard

Gepard je opravdu hodně rychlé a pozoruhodné zvíře. I když nedrží úplné prvenství nejrychlejšího zvířete na planetě, dokáže vyvinout rychlost 100 km/h během pouhých čtyř vteřin. To by se podařilo pouze luxusnímu sportovnímu autu. Podobně na tom je i bazilišek páskovaný. Ten získal dokonce přezdívku Ježíšova ještěrka. A proč? Když se cítí v ohrožení, rozkmitá své zadní končetiny a po vodní hladině dokáže běžet až 110 km/h. Přesto však existuje ještě mnohem rychlejší zástupce zvířecí říše.

Malí, ale rychlí

A odpověď na otázku „Kdo je nejrychlejší na planetě?“ by zněla svižníci. Svižník je druh brouka, který využívá svou rychlost k tomu, aby přežil. Díky tomu, že dokáže nejrychlejší druh svižníka vyvinout rychlost až 8 km/ h, přepočítáno na broučí velikost je to asi 480 km/h, dokáže dostihnout jakoukoliv svou kořist. O hladu tak rozhodně nikdy nezůstane.

Ovšem i tato výhoda má svou malou nevýhodu. Biologům se poměrně nedávno podařilo zjistit, že když svižník sprintuje za svou kořistí, nestačí jeho oči v takové rychlosti zpracovávat světelné vjemy. Prakticky tak na nějakou chvíli oslepne. A to i přesto, že mají svižníci za běžných okolností velmi ostrý zrak.

Některým zvířatům by ani Usain Bolt nestačil.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT