Záhadné věci, které by ani nemusely existovat. Tyhle archeologické nálezy se vymykají zdravému rozumu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé hmatatelné a fyzické důkazy o tom, že historie, kultura a možná i samotná realita jsou sbírkou dohodnutých teorií místo ověřitelné skutečnosti. Jde o jakési fyzické závady v Matrixu, nebo ne? Podívejme se na archeologické nálezy, které naznačují, že lidé v období Antiky už uměli využívat pokročilou technologii a různé artefakty, které si neumíme rozumně vysvětlit. Přijdeme na kloub někdy těmto dávným tajemstvím?

Bagdádská baterie

Podle historiků toto zařízení bylo vynalezeno v roce 1800. Ovšem tento keramický hrnec s několika kovovými trubkami, kterému přezdíváme Bagdádská baterie, byl vytvořen již někdy mezi lety 250 př. n. l. až 640 v současném Iráku. Vyrobili ji Parthové, kteří ale ještě takové technologie nemohli znát. I když možná ale ani nevěděli jak, přišli na to, že ponořením dvou různých druhů kovů do kyselé kapaliny, jako je například ocet, se vytvoří malý elektrický proud.

Lycurgusův pohár

Kdo by to byl řekl, ale staří Římané už využívali nanotechnologie. Jejich pohár měnil barvy v závislosti na světle. Sklář, jehož jméno dodnes neznáme, vytvořil něco nevídaného. Vytvořil totiž pohár, který zavěšením ve skleněných nanočásticích zlata a stříbra jsou tak malé, že je nelze vidět bez elektronového mikroskopu. Drobné částice blokují specifické vlnové délky světla. To znamená, že sklo mění svou barvu v závislosti na světle a také na tom, co je uvnitř poháru.

Madonna a UFO

Podivný objekt na obloze, který je vyobrazen na obraze z 15. století, to je opravdu trošku podivné. Že by to dokazovalo, že i tenkrát už lidé přemýšleli, co je ve vesmíru, nebo se báli neznámých mimozemšťanů? Teorie „starověkých mimozemšťanů“ nezní moc věrohodně a ani není moc lidí a už vůbec ne odborníků, co by jí věřili. Už ve starověkých mayských freskách ale můžeme najít jakési důkazy o tom, že vesmírní mimozemšťané tehdejší lidi navštěvovali.

Hlava v mexickém hrobu

Jak se mohla dostat římská hlava do předkoloniálního mexického hrobu? Tak to prozatím nikdo netuší. V roce 1933 ji objevili archeologové a nad záhadnou terakotovou hlavou se teď vznáší řada otazníků. Je možné, že se hlava vznášela na kusu naplaveného dřeva z nějakého římského vraku a dostala se až k ohromnému domorodému člověku, který byl právě na lovu. Nebo že by snad mimozemšťané? Všechno je jen předmětem nepodložených dohadů.

Mechanismus z Antikythéry

Tento záhadný mechanismus byl nalezen ve vraku starověké řecké lodi v Egejském moři a je považován za vůbec první počítač na světě. Složitý mechanismus byl ovládán ruční klikou a byl navržen tak, aby počítal data a předpovídal různé astronomické jevy. Zařízení umělo mapovat přesnou polohu Měsíce, Slunce a Planety a umělo i vypočítat, kdy přesně dojde k zatmění. Velkou zajímavostí je i to, že mechanismus byl vynalezen ještě 1500 let předtím, než se prokázalo, že se Země točí kolem Slunce.

Naši předkové byli možná ještě chytřejší a záhadnější, než si dnes uvědomujeme.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu