Při čekání na koncert oblíbené skupiny se vyfotili, o pár hodin později do sálu vtrhli teroristé

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Koncert americké rockové kapely Eagles of Death Metal probíhá jako jakýkoli jiný. Hodiny ukazují něco okolo osmé hodiny večerní, v sálu se pohybuje skoro 1500 lidí a všichni se těší na to, až jejich oblíbená skupina konečně vyjde na jeviště. Mnozí spolu bezstarostně klábosí, další jen o samotě popíjejí a nikdo nečeká, že by se mělo stát něco zvláštního, ba dokonce strašného. Někteří možná počítají s kocovinou na druhý den, pár dalších s modřinami, až se to v kotli pod pódiem pořádně rozjede, ostatně to k pořádnému rockovému koncertu přece odjakživa patří. Tak to nejspíše vnímají i Gilles Leclerc a jeho snoubenka Marianne Labanane, kteří si během čekání udělají společnou fotku. Nikoho by nenapadlo, že je jejich poslední, a už vůbec ne to, že se všichni za pár desítek minut stanou svědky teroristického útoku.

Teroristický útok si vyžádal celkem 130 životů, z toho 89 v koncertním sále

Stalo se tak 13. listopadu 2015 v pařížském sále Bataclan na Boulevard Voltaire. V průběhu koncertu, konkrétně okolo 21:40, vnikli dovnitř tři atentátníci Islamského státu ozbrojeni útočnými puškami AK-47 a ručními granáty. Do davu začali střílet hned od vchodu, následně zajali i rukojmí, které před zavražděním mučili. V té samé chvíli se útočilo i na pěti dalších místech ve městě, řádění atentátníků stálo život 130 lidí, dalších 352 lidí zranili.

Členové kapely Eagles of Death Metal unikli z jeviště zadním východem a nic se jim nestalo. Jejich manažer Nick Alexander obstarávající merchandising ale tolik štěstí neměl, během útoku byl postřelen a zraněním podlehl. Zásahová jednotka dovnitř vnikla ve chvíli, kdy teroristé začali rukojmí popravovat. Dva se v tu chvíli odpálili, na třetím po zásahu člena bezpečnostní jednotky explodovala vesta s výbušninami. Při teroristickém útoku v koncertním sále přišlo o život 89 lidí.

Gelles Leclerc ochránil svou snoubenku vlastním tělem, útok přežila jen ona

Dvaatřicetiletý Gelles na své okolí působil jako sympaťák a jeho sousedka Matie Calleeuw Hecquet o něm ještě nějakou dobu po útoku nedokázala mluvit v minulém čase. Kapelu Eagles of Death měl velice rád, listopadový koncert si nenechal ujít ani přesto, že je naživo viděl i v červnu téhož roku. Společně s Marianne procestovali kus světa a plánovali společnou budoucnost.

Společná fotografie snoubenců Gellese Leclerca a Marianne Labanane, kterou na svůj Instagram (@Juistviking) uveřejnil sám Gelles hned, jakmile ji vyfotil, tedy zhruba dvě a půl hodiny před útokem, se objevila v médiích krátce po události. Lidé ji totiž šířili na sociálních sítích a snažili se zjistit, co se s Gellesem z fotografie stalo. O Marianne tou dobou už věděli, že přežila, o jejím příteli ale žádné zprávy nikdo neměl. Teprve o pár dnů později svět obletěla zpráva, že mladý muž zemřel, když svou přítelkyni chránil vlastním tělem.

Zdroje: lemonde.fr, aktualne.cz, novinky.cz, echo24.cz, courrierinternational.com, nouvelobs.com, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu