Sůl, tak zdánlivě obyčejná věc, přesto si nikdo nedokáže představit její složitou minulost a hledání zdroje. Zřejmě nás nemusí zneklidňovat fakt, že si s ní neposolíme ani krajíc chleba, protože to se jen tak nestane. Je pro náš život nepostradatelná.
Sodík obsažen v soli, má za úkol pomáhat tělu udržovat řadu životních funkcí. Je rozhodující pro udržování tekutiny v krevních buňkách, ale i ke vstřebávání živin tenkého střeva. Podstatný je i pro funkci nervů a svalů, kontroluje také krevní tlak a objem tekutin v těle. Dokonce i zvířata by se bez soli neobešla!
Historická fakta o soli
Již z historie je známo, že stabilní přísun soli měli první lovci z masa. Sůl získala popularitu i na jeho skladování. Jelikož sodík odvádí vlhkost, která souvisí se vznikem bakterií, sůl maso vysuší a vydrží i bez nízkých teplot. Tuto zkušenost už si z nás zřejmě nikdo z nás vyzkoušet nechce, ale logicky, moderní šunky podle této teorie fungují nadále. Parmskou šunku nemusíme ani nijak představovat.
Sůl má svou bohatou historii, sbírala se z jezer, kde se nacházela místa solných plání, ale např. Egypťané ji získávali z nilských močálů a Britové ze solných pramenů. Sůl vstoupila i do amerických dějin – v době občanské války se stala vzácnou ingrediencí. Mimo jídla našla své využití také k vydělávání kůže a barvení oděvů. V dnešní době není náročné sůl koupit, ale uznání těm, kteří si ji museli sami najít, patří obdiv. Je to tak?
Stolní sůl: složení
Není sůl jako sůl a tyto maličké krystalky obsahují od 95-99 % chloridu sodného a cca 2 % křemičitanu hlinitého. Jodizovaná sůl je stolní sůl doplněná jodidem či jodičnanem draselným. Dnes už prakticky ani jinou nekoupíte. Je výhodná proto, že snižuje výskyt onemocnění souvisejících s nedostatkem jódu, např. struma a duševní poruchy.
Často se používá v oblastech, kde není úplně možný příjem jódu z mořských ryb, masa a zeleniny. U zdravého jedince se nedoporučuje solit více, než jednu lžičku denně (vzhledem k tomu, že přijímáme dostatek soli ukryté ve zpracovaných potravinách). Denní příjem soli můžete také korigovat tím, že začnete sledovat nutriční štítky jednotlivých potravin.
Zdroje: history.com, finecooking.com