Mnichov 1972: olympijská myšlenka utopená v krvi, teror na LOH si vyžádal životy 11 izraelských sportovců

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Je krátce před rozbřeskem, brzy ráno 4. září 1972. Letní olympijské hry v západoněmeckém Mnichově jsou v těch dnech v plném proudu a není tedy divu, že v olympijské vesnici vládne klid. Závodníci zde ubytovaní spí, aby nabrali síly na další den plný sportovních klání. Právě na místo dorazivším palestinským bojovníkům z teroristické organizace Černé září je však myšlenka čestného, přátelského zápolení v duchu fair-play naprosto cizí. Najisto vyrážejí vstříc apartmánu, kde jsou ubytovaní izraelští sportovci, a to s jediným cílem: přenést palestinský národně osvobozenecký boj na půdu olympijských her, na které se toho času upíná pozornost celého světa.

Přepadení izraelští sportovci se pokusili zablokovat dveře a postavit se útočníkům na odpor, avšak proti bojovníkům ozbrojeným automatickými puškami AK-47 a ručními granáty neměli mnoho šancí. Trenérovi vzpěračů Sokolovskému se podařilo v nepřehledné situaci uniknout, naopak zápasnický trenér Weinberg a vzpěrač Romano byli v boji s holýma rukama proti ozbrojené přesile zastřeleni. Zbylých devět sportovců bylo spoutáno a vzato jako rukojmí.

Policie vyjednává s únosci, zatímco olympiáda pokračuje

Vůdcové teroristické skupiny, Issa Afif a Yussuf Nazal, ihned po přepadení vyjevili své cíle. Výměnou za zadržovaná rukojmí požadovali okamžité propuštění 234 Palestinců a Arabů vězněných v Izraeli a rovněž propuštění Ulrike Meinhofové a Andrease Baadera, v SRN uvězněných členů komunistické teroristické organizace Frakce Rudé armády. Západoněmecká vláda zahájila vyjednávání, na jejich požadavky naoko kývla, aby získala čas a prodloužila čas ultimáta daného únosci.

Mezitím se policie snažila zorganizovat operaci na jejich zneškodnění a osvobození zadržovaných rukojmí. Němci nejprve nechtěli incident před očima mezinárodní veřejnosti příliš rozmazávat a olympijské hry nechali pokračovat, jakoby se nic nestalo. Kupříkladu v době, kdy probíhalo drama v olympijské vesnici a někteří z izraelských sportovců již byli po smrti, nerušeně probíhalo olympijské klání v drezuře koní či basketbalové utkání.

Záchranná operace skončila nezdarem

Západoněmeckou policií zosnovaná operace na osvobození rukojmí byla od samého začátku amatérsky zorganizovaná a nepřipravená. Únosci kupříkladu mohli pohodlně v televizi sledovat živou zpravodajskou relaci z dění v olympijské vesnici, kde bylo jasně patrné rozmístění policejních jednotek v okolí. Některé jednotky musely být dokonce na přání teroristů z místa odvolány poté, co byly prozrazeny. Nakonec byl Palestincům přislíben bezpečný odlet do některé z arabských zemí a Němci přistavili vrtulníky, které je měly přepravit k čekajícímu letadlu na letiště Fürstenfeldbruck.

Tam na ně však čekalo policejní komando včetně odstřelovačů, kteří měli za úkol je zneškodnit. Odstřelovači ale naprosto selhali, podařilo se jim zasáhnout pouze jednoho z teroristů, zbylí okamžitě opětovali palbu, zatímco se kryli za vrtulníky, ve kterých seděli unesení sportovci. Z plánovaného rychlého zásahu se stala více než hodinová přestřelka bez jasného vítěze, kterou měl posléze rozhodnout až příjezd policejních obrněných vozidel. V tom okamžiku se však únosci, vědomi si bezvýchodnosti své situace, rozhodli rukojmích zbavit. Unesení Izraelci, stále spoutaní ve vrtulnících, byli zabiti ručním granátem a střelbou z ručních zbraní. Ze zbývajících devíti nepřežil nikdo.

Izraelci si přáli, aby olympiáda pokračovala

Prakticky celý svět teroristický útok v dějišti olympijských her odsoudil, bylo zvažováno zbytek olympiády zrušit, avšak po jednodenním přerušení bylo nakonec se souhlasem izraelské delegace rozhodnuto hry dokončit, jako gesto vzdoru a jasný vzkaz, že teroristům se neustupuje.

Zdroje: idnes.cz, ceskatelevize.cz, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu