Lékař zachránil život pobodanému muži unikátním způsobem, otevřel mu hrudník a provedl přímou masáž srdce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Psal se srpen rok 2005 a šedesátiletého chirurga Petera Zimana čekala další běžná noční směna v bruntálské nemocnici. Nic nenasvědčovalo tomu, že se stane něco výjimečného. Pak se ale od dispečinku dozvěděl, že k němu vezou mladého muže s bodnou ranou v hrudníku. Záchranářům se jej už jednou podařilo vrátit k životu, když však okolo čtvrté hodiny ranní dorazili do nemocnice, přestalo pacientovi bít srdce znovu. Lékař v tu chvíli zareagoval zcela instinktivně. Na převoz na sál nezbýval čas, díru v srdci po ráně nožem mu na místě ucpal jedním prstem a dalšími prováděl přímou srdeční masáž.

Útok nožem byl tak silný, že přesekl žebro

MUDr. Peter Ziman, CSc., rodák ze slovenské Senice, se chtěl stát lékařem už v dětství a učarovala mu právě chirurgie. Během jeho běžné noční služby v bruntálské nemocnici probíhal v nedalekém Rýmařově volný program účastníků mistrovství světa ve westernový disciplínách. Pozdě v noci však došlo k roztržce mezi šestadvacetiletým báňským záchranářem Tadeuszem Kristenem a osmačtyřicetiletým vicemistrem Evropy v hodu nožem Karlem Waldmannem.

Spor skončil silným úderem do Kristenova hrudníku. Čepel dlouhá 11 cm přesekla žebro a pronikla hluboko do srdeční komory. Poškozený stihl ještě poznamenat, že krvácí, poté ale ztratil vědomí a srdce mu záhy přestalo bít. Zavolaným záchranářům se podařilo zraněného resuscitovat, čekala je ale 18 kilometrů dlouhá cesta do bruntálské nemocnice. Když tam dorazili, pacientovo srdce opět vysadilo.

Lékař hrudník otevřel skalpelovou žiletkou hned u vchodu

Čtěte také: Vlastě Kálalové, která vybudovala nemocnici v Bagdádu, zavraždili Němci na konci války celou rodinu.

Doktor Ziman zareagoval okamžitě. Jakmile pacienta vytáhli ze sanitky, oblil mu ránu jódem a hrudník otevřel skalpelovou žiletkou, která jako naschvál nechtěla držet v rukojeti. Nehleděl na to, že má na rukou nesterilní rukavici, a prstem hledal krvácející ránu přímo v srdci. Podařilo se mu to, jedním prstem ji zacpal, dalšími prováděl přímou srdeční masáž, dokud opět nezačalo bít. Za stálé masáže teprve pokračovali na operační sál, kde mu ránu v levé komoře zašil třemi stehy. Během celé doby pobodaný muž také dostával infuze krve, kterou nebyl čas ohřát na lidskou teplotu. Stejně tak nebyl čas na zjišťování krevní skupiny, dostal proto nulu negativní a bylo jí přibližně 12 litrů.

Za svou pohotovost a dostal lékař v dubnu následujícího roku Zlatý záchranářský kříž za rok 2005. Toto ocenění se uděluje profesionálům i laikům, kteří s mimořádnou obětavostí zachrání lidský život. Kdyby pacientovi neotevřel hrudník hned, hrozilo mu poškození mozku vlivem nedostatku kyslíku, případně samozřejmě i smrt. MUDr. Peter Ziman se nechal slyšet, že si ocenění váží a považuje ho za poděkování celému týmu, který se na záchraně život podílel. Bez perfektní spolupráce dalších lidí by se nemohlo podařit.

Útočníka odsoudili na 10,5 roku

Na ocenění jej navrhl sám Tadeusz Kristen, který se ze zranění zotavoval nad očekávání rychle. Po operaci v bruntálské nemocnici byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde provedli revizní operaci. Při ní lékaři konstatovali, že zákrok Petra Zimana byl proveden excelentně. Pacienta poté drželi dva dny v umělém spánku. Hned třetí den po útoku, kdy nabyl vědomí a jeho žena mu vyprávěla, co se stalo, společně lékaři zavolali, aby mu poděkoval. O týden později se setkali, to už mu Tadeusz Kristen šel naproti po svých. O pár měsíců později se vrátil do práce. Karel Waldmann byl za pokus o vraždu odsouzen k 10,5 letům vězení.

Zdroje: mujbruntal.cz, sme.sk, czsk.net, novinky.cz, Český rozhlas

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT