Killdozer: Američana naštvaly úřady, postavil si proto obrněný buldozer a jel zničit město

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Marvin Heemeyer působí jako usměvavý sympaťák. Žije sám, nemá ani ženu, ani děti. Osud to tak zřejmě chtěl, aby se mohl bez výčitek pomstít. Už měsíce ho štvou úřady a jejich poslední požadavek ho rozzuřil k nepříčetnosti. Netrvá to dlouho a o jeho problémech se dozví celý svět. Do ulic totiž vyjede s obrněným buldozerem, který si sám postaví. Podomácku opancéřovaný kolos ničí ulice, auta i budovy a ozbrojené síly města jsou proti němu bezradné. Zastavit by ho mohla leda protitanková střela.

Pohár trpělivost přetekl

Marvin Heemeyer si v roce 1992 koupil půdu, na níž chtěl vybudovat obchod. Za pozemek zaplatil 42 tisíc dolarů. O nějakou dobu později souhlasil s tím, že ho prodá. Jedna společnost nabízela 250 tisíc dolarů a Heemeyer si prosazoval cenu 373 tisíc dolarů. Problém podle všeho nastal v roce 2001 ve chvíli, kdy se dozvěděl, že úřady na místě schválily výstavbu betonárny. Nová stavba zkomplikovala přístup k jeho obchodu.

Proti rozhodnutí města se neúspěšně odvolal a navíc vyfasoval pokutu ve výši 2500 dolarů kvůli nedostatkům na pozemku, např. kvůli nepřipojení ke kanalizaci. Kanalizační potrubí však vedlo ve vzdálenosti 18 metrů od jeho pozemku a spojení s ním by ho vyšlo na 80 tisíc dolarů. Tuto částku měl podle úřadů zaplatit on. Když byla postavena betonárna, mohl teoreticky využít jejich přípojku, městská rada mu to však neumožnila a odepřela mu věcné břemeno. Zmíněná pokuta ho proto musela velmi rozlítit.

„Rozumní muži někdy musejí dělat nerozumné věci.“

Heemeyer proto začal vyrábět svému buldozeru pancíř na míru. Po roce a půl úsilí chránila pracovní stroj (zejména kabinu a motor) vrstva betonu a ocelových plátů, v některých místech až o síle třiceti centimetrů. Rozhled si zajistil několika kamerami za neprůstřelným sklem, dění kolem sebe pak sledoval na na dvou monitorech umístěných v kabině. Do ní také zavedl i klimatizaci.

Čtěte také: Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě.

Provizorní opancéřování stačilo na běžné střely i granáty a vyrobit ho trvalo rok a půl. Buldozeru nechyběly ani vlastní střílny osazené dvěma puškami a jednou poloautomatickou zbraní. Kryt vstupního otvoru musel přidržovat malý domácí jeřáb, lidská síla by na to nestačila. Když se tedy odhodlal vlézt 4. června roku 2004 dovnitř a zavřít za sebou poklop, věděl, že se ven už nedostane.

Zničil 13 budov a množství aut, ale nikoho nezabil

Když vyjel do ulic malého města Granby v Coloradu, ničil všechno, co mu stálo v cestě – lampy, stromy i auta. Jeho hlavním cílem však byly budovy, které nějak souvisely s jeho pomstou úřadům – dům bývalého starosty, redakce místních novin, radnice, banka, cementárna a další. Značně jich poškodil, případně rovnou srovnal se zemí celkem třináct. Svou jízdou v killdozeru, jak se jeho vozidlu začalo přezdívat, způsobil škody za sedm milionů dolarů.

Jen čirou náhodou při jeho běsnění nepřišel nikdo o život. Ač se jeho příznivci dušují, že si na to dával bedlivý pozor, protože zabíjet nechtěl, pravdou zůstává, že občas chybělo málo. Když Heemeyer např. najížděl do radnice, v její budově zrovna probíhal program pro děti. Jeden z redaktorů zase na poslední chvíli uprchl z redakce. Krom toho Heemeyer střílel okolo sebe zdánlivě, kam ho napadlo, a jen s velkou dávkou štěstí netrefil nádoby s plynem.

Policie nic nezmohla, chtěli povolat i národní gardu

Místní policie zakročila rychle, ale moc toho udělat nemohla. Provizorní pancíř jejich palbě odolával, žádnou slabinu nenašli, ani když jeden z nich na buldozer naskočil. Vypadalo to, že killdozer bude řádit, dokud mu nedojde palivo, a došlo proto i k úvahám o povolání národní gardy a použití protitankové zbraně. Tím by však mohly vzniknout ještě větší škody, takže se jen čekalo.

Heemeyera nakonec zastavily trosky jednoho z domů a v kabině se zastřelil. Hasičům pak trvalo devět hodin, než se k němu dostali.

Zdroje: radiodixie.cz, Wikipedia, ourcommunitynow.com | foto: Patrick Brower

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT