Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Píše se 26. září roku 1976 a psychicky nemocný civilní pilot Vladimir Serkov usedá za knipl. Má všeho dost a také se rozhodne se vším skoncovat. Už se rozhodl. Když se Antonov An-2 odlepí od země, jeho pilot si to neomylně namíří k domu, kam utekla jeho žena s jejich dvouletým synem. Do bytu své tchyně má v plánu vrazit letadlem.

Hrozí mu zákaz létání ze zdravotních důvodů

Vladimiru Serkovovi je v té době 23 let. Pracuje v Tomsk JSC jako druhý pilot právě na letounu Antonov An-2, který je notoricky známý jako „Andula“. Leteckou školu absolvoval v roce 1972, ve stejném roce se i oženil. O rok dříve prodělal epileptický záchvat a po dvou úrazech hlavy trpí častými bolestmi. To se velmi podepisuje i na jeho psychice. Často užívá analgetika, ale ze strachu odmítá vyhledat lékařskou pomoc. Pro poruchu neurologického rázu mu totiž hrozí zákaz létání.

Chová se iracionálně, se svou ženou Tatianou se často hádá a spory ústí až ve vyhrožování sebevraždou. Jeho manželka se jednoho dne rozhodne odstěhovat. Žádost o rozvod však podle všeho podají společně.

Tchyni rovnou do kuchyně

Odstěhování a podaná žádost o rozvod ale ještě nepřiměje Serkova k okamžité sebevraždě. Tou poslední kapkou se stane až spatření Tatiany s jiným mužem před domem jejích rodičů. Neudrží se a jde si to s ní vyříkat. Křičí na ni a několikrát ji i udeří. Hádka pokračuje až do bytu, kde se do věci vloží její matka.

Žárlivost u psychicky velmi labilního Serkova vykoná své a on hned ráno míří na letiště s jedinou myšlenkou – skoncovat to a vzít ženu a syna s sebou.

Pětipatrový dům, kde v tu dobu žije jeho žena i s dítětem, se nachází na adrese Stepnija 43/1. Právě tuto adresu uvede Serkov letovému dispečinku z letiště Novosibirsk-Severny, když mu jeho personál opakovaně pokládá dotaz, kde je a kam míří. On mezitím dvakrát obletí svůj cíl a nasměruje letadlo přímo do okna, kde se nachází kuchyně jeho tchyně.

Mezi oběťmi jsou i malé děti

Antonov An-2 vyrazí do zdi otvor o průměru dvou metrů v oblasti schodiště mezi třetím a čtvrtým patrem prvního vchodu. V důsledku nárazu vybuchne palivo, kterého se v letadle nachází 800 litrů. Pilot okamžitě umírá. Následný požár si však vyžádá ještě životy čtyř obyvatel domu, z toho tří dětí ve věku čtyř a šesti let. Dvě z nich umírají na místě, třetí podlehne vážným popáleninám po týdnu v nemocnici. Dalších jedenáct lidí utrpí zranění, z toho čtyři těžká.

Hasiči se na místo dostavují během pěti minut a s požárem budou bojovat skoro hodinu. V důsledku nárazu letadla a požáru dojde k poškození celkem 30 bytů. Letecký benzín totiž přes schodiště steče až do prvního patra. Evakuace lidí může probíhat jedině okny.

Nepřehlédněte: Hudsonský zázrak: Nouzové přistání letadla na řece Hudson.

V danou chvíli se v domě nenachází nikdo ze Serkovových příbuzných, shodou okolností odjeli předchozího dne pryč.

O čtyři roky dříve došlo k podobnému incidentu

Serkovův sebevražedný útok ale není prvním svého druhu. Ráno 27. března 1972 se pilot Timofej Šovkunov rozhodl vzlétnout i přes nepříznivé povětrnostní podmínky. Létal stejným typem letadla v oblasti dnešního Luhansku na Ukrajině (dříve Vorošilovgrad, SSSR).

Obsluze letiště se neobtěžoval nic nahlásit a při letu s ní nekomunikoval vůbec. Po nějaké chvíli k nim dorazila zpráva, že Šovkunov narazil do nějaké budovy. Jednalo se o jeho dům, do něhož vrazil v úrovni druhého patra, kde se nacházel jeho byt. Věděl však, že se v místě nikdo nezdržuje. Žena, s níž se často hádal, odtud odešla i se synem. Šovkunov podobně jako Serkov trpěl vážnými psychickými problémy, které se rozhodl vyřešit děsivým způsobem. Jeho manželka později vypověděla, že několikrát hrozil sebevraždou právě za použití letadla a své problémy před kolegy umě skrýval.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu