Jak vznikl semafor, bez kterého by byla na silnicích kalamita?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ten, kdo vlastní řidičský průkaz, ví, že bez semaforu by to dnes na silničních komunikacích nešlo. Díky semaforům je na silnicích řád, semafory ulehčují práci a usnadňují řízení. Jenže zeptali jste se někdy sami sebe nebo někoho blízkého, kde se takové semafory vlastně vzaly? Semafory tu opravdu nebyly od pradávna, jedná se stále o celkem mladý vynález, který je nyní pro řidiče dost podstatný.

Dnes se člověk dle semaforu rozjíždí, zastavuje nebo chodec přechází či stojí na přechodu. Dle barev, které se na semaforu střídají, přechází ulici a řidiči reagují. I když dnes bereme semafory jako běžnou záležitost až samozřejmost, dříve to tak nebylo – dříve se jednalo o vynález, který neměl v Československu obdoby.

Poprvé se semafory do Československa dostaly roku 1930. Tehdy začala řád na silnicích udávat trojbarevná signalizace. V mnohých ulicích semafory byly už roku 1927, ovšem u těch musel policista střídat barvy sám ručně, nejednalo se tedy o vynález, jaký známe dnes a jaký se začal budovat v hlavním městě roku 1930. Je třeba konstatovat, že Praha byla jedním z mála světových měst, kde se už v té době začaly instalovat samočinné světeln signalizace, dnes známé jako semafory.

Primitivní semafor byl spuštěn už v devatenáctém století

I když se do Československa dostaly samočinné semafory roku 1930, úplně první primitivní semafor vznikl v druhé polovině devatenáctého století v Londýně. Tehdy zařízení fungovalo podobně jako dnes železniční návěstidla, v ncoi se využívaly plynové lampy s červeným a zeleným filtrem.

První elektrický semafor byl zprovozněn až v roce 1912, a to v Americe. Opět se používala pouze červená a zelená signalizace, oranžová zatím neměla na semaforu své místo. To přišlo až o osm let později, tedy v roce 1920.

Pokuty za jízdu na červenou platí od první republiky

Vraťme se však na naše území. Nabízí se otázka, jestli se i v dobách první republiky dávaly pokuty za jízdu na červenou. Podle všeho to tak bylo, ovšem výše udělovaných pokut doposud není známá. Co je však známé, tak je to, že se lidem způsob dopravy dle semaforů nelíbil.

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu