Čínská stařenka hodila mince pro štěstí do motoru dopravního letadla, zdržela tak odlet o pět hodin

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mince házejí lidé do kašen, studní i tůní po celém světě, a to s podobným záměrem – přilákat k sobě štěstí nebo zajistit si splnění konkrétního přání. Se stejným záměrem vhodila čínská osmdesátiletá stařenka hrst drobných do motoru dopravního letadla Airbus 320, když se do něj chystala nastoupit. Patrně jí nedošlo, že kdyby se na to nepřišlo, mohl její čin naopak způsobit velké neštěstí.

Jediná mince mohla způsobit selhání motoru

Pověrčivá stará paní Qui se chystala letět z Šanghajského letiště Pchu-tung v červnu 2017 se společností China Southern Airlines. Právě ve chvíli, kdy se chystala nastoupit na palubu společně se svým manželem, dcerou a zetěm, rozhodla se pojistit si šťastný let modlitbou a hrstí mincí, které hodila směrem k motoru.

Jejího činu si všiml jeden z dalších pasažérů a oznámil to. Z letadla muselo okamžitě vystoupit zhruba 150 cestujících a technici museli z bezpečnostních důvodů motor rozebrat a zkontrolovat. Z devíti odhozených mincí se do něj žena trefila jedinou, ale i ta by stačilo k tomu, aby motor silně poškodila, pokud by ji nasál. V krajním případě by to mohlo vést až k jeho selhání.

Stařenku žádné právní následky nečekaly

Ženu mezitím odvedli k výslechu, chtěli zjistit, zda se nejednalo o sabotáž, případně dokonce o teroristický čin. Vhození mincí odůvodnila tím, že se jako praktikující buddhistka modlila za bezpečný let. Zda by se bez jejího přičinění stalo nějaké neštěstí, to už se nedozvíme, ostatní cestující pro ni ale moc pochopení nejspíš neměli. Plánovaný odlet do Kantonu totiž posunula o více než pět hodin. Sama do letadla už nenastoupila, žádného postihu se však bát nemusela.

Podobným způsobem si chtěl o pár let později pojistit šťastný let i osmadvacetiletý Číňan Lu Čchao. Jednalo se o jeho první let a pro jeho pohodový průběh i on hodil hrst mincí do motoru letadla. K odletu z letiště v An-čching nedošlo jen díky tomu, že si pracovníci letiště všimli dvou drobných minci na zemi u motoru. Začali pátrat po jejich původu a jeden z cestujících se přiznal k tomu, co udělal.

Mladý muž dostal za stejný čin vysokou pokutu

Čínské nízkonákladové aerolinky Lucky Air, které celý let směrem na mezinárodní letiště Kchun-ming Čchang-šuej z bezpečnostních důvodů zrušily, však jeho čin nenechaly jen tak a muži nepoděkovali ani ostatní cestující, které čekaly přesuny na jiné lety a dlouhé čekání. Muž se snažil hájit jak náboženským záměrem, tak zejména tím, že rozhazování mincí po letadle není těmito aerolinkami zakázáno. Podle dalších zdrojů se dokonce odkazoval na to, že ho dopravce nikde neupozornil na to, že házet mince do motoru nesmí.

Nebylo mu to nic platné. Policie ho zadržela na deset dní a od soudu si odnesl pokutu ve výši 120 000 jüanů, tedy v přepočtu necelých 400 000 korun. Podle vyjádření dotčených aerolinek z toho ale vyšel ještě lacino, podle nich jim totiž vznikla mnohem vyšší škoda.

Stejnému dopravci způsobily škodu i další dvě ženy, které se v roce 2017 rovněž pokoušely dohodit mince do motoru letadla. To se jim ale nepovedlo a let se zpozdil „jen“ o dvě hodiny.

Zdroje: bbc.com, idnes.cz, flying-revue.cz

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu