Každá zajímavá faktická informace se mezi lidmi drží jako klíště. A i když to třeba není vůbec pravda. Představíme vám 3 nejznámější mýty, kterým každý z nás věří. Konečně alespoň zjistíte jak to doopravdy je.
Schovávají se před námi chameleoni?
Chameleoni jsou úžasná zvířata, která zaujmou hlavně tím, že dokážou zcela měnit barvu. Proč to ale vlastně dělají? Velká většina chameleonů se vůbec nedokáže vědomě maskovat podle různého prostředí, se kterým splynou. Změnou zbarvení se tak před svými nepřáteli nemaskují. Změna zabarvení u chameleonů není libovolná, je vyvolávána různými faktory, jako jsou rozčílení, strach nebo páření. Pro splynutí se svým přirozeným okolím jim stačí, když se přestanou hýbat. Toho také v přírodě nejvíce využívají.
Smyslů nemáme jen pět
Základními lidskými smysly jsou chuť, hmat, čich, zrak a sluch. To ví každý. Ovšem lidských smyslů bychom ve skutečnosti napočítali ještě víc. Podle moderní vědy k dalším lidským smyslům patří i smysl pro rovnováhu, tedy způsob vnímání a zohlednění gravitačního pole. Dále pak rozeznávání tepla a chladu, schopnost cítit bolest nebo vnímání polohy a pohybu jednotlivých částí těla. Kromě toho bychom podle některých odborníků měli ke smyslům řadit i schopnost rozeznat pocit hladu a žízně. Málokdo ví, že tyhle nadstandardní smysly bychom měli k základním pěti také počítat. Fungují přece a jsou stejně důležité.
Má náš jazyk zóny nebo ne
Určitě i vy jste se vždycky učili, že jazyk vnímá jednotlivé druhy chutí, že každá část jazyka vnímá jinou chuť. Před čtyřiceti lety se ovšem dokázalo, že tato teorie není tak úplně pravdivá, i když se o tom všichni učíme i ve škole. Pravda tak je, že celá plocha jazyka dokáže vnímat všechny čtyři typy chutí, tedy hořkost, slanost, sladkost a kyselost. Každý z chuťových pohárků totiž obsahuje 50 – 100 receptorů, které jsou vyhrazené každé chuti.
A zase jste o něco chytřejší. Teď můžete z omylu vyvézt i vaše okolí.