3 nejznámější zaužívané lidské omyly… Čemu věříme, i když to není pravda?

Každá zajímavá faktická informace se mezi lidmi drží jako klíště. A i když to třeba není vůbec pravda. Představíme vám 3 nejznámější mýty, kterým každý z nás věří. Konečně alespoň zjistíte jak to doopravdy je.


Schovávají se před námi chameleoni?

Chameleoni jsou úžasná zvířata, která zaujmou hlavně tím, že dokážou zcela měnit barvu. Proč to ale vlastně dělají? Velká většina chameleonů se vůbec nedokáže vědomě maskovat podle různého prostředí, se kterým splynou. Změnou zbarvení se tak před svými nepřáteli nemaskují. Změna zabarvení u chameleonů není libovolná, je vyvolávána různými faktory, jako jsou rozčílení, strach nebo páření. Pro splynutí se svým přirozeným okolím jim stačí, když se přestanou hýbat. Toho také v přírodě nejvíce využívají.

Smyslů nemáme jen pět

Základními lidskými smysly jsou chuť, hmat, čich, zrak a sluch. To ví každý. Ovšem lidských smyslů bychom ve skutečnosti napočítali ještě víc. Podle moderní vědy k dalším lidským smyslům patří i smysl pro rovnováhu, tedy způsob vnímání a zohlednění gravitačního pole. Dále pak rozeznávání tepla a chladu, schopnost cítit bolest nebo vnímání polohy a pohybu jednotlivých částí těla. Kromě toho bychom podle některých odborníků měli ke smyslům řadit i schopnost rozeznat pocit hladu a žízně. Málokdo ví, že tyhle nadstandardní smysly bychom měli k základním pěti také počítat. Fungují přece a jsou stejně důležité.

Má náš jazyk zóny nebo ne

Určitě i vy jste se vždycky učili, že jazyk vnímá jednotlivé druhy chutí, že každá část jazyka vnímá jinou chuť. Před čtyřiceti lety se ovšem dokázalo, že tato teorie není tak úplně pravdivá, i když se o tom všichni učíme i ve škole. Pravda tak je, že celá plocha jazyka dokáže vnímat všechny čtyři typy chutí, tedy hořkost, slanost, sladkost a kyselost. Každý z chuťových pohárků totiž obsahuje 50 – 100 receptorů, které jsou vyhrazené každé chuti.

A zase jste o něco chytřejší. Teď můžete z omylu vyvézt i vaše okolí.

 

Autor: Karel M.

#kvíz 1 / 1 | Kolik základních chutí rozeznává náš jazyk?

Kolik základních chutí rozeznává náš jazyk?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 47 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 9 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 9 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 22 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 9 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 47 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 39 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 47 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 22 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 47 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 44 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 9 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 9 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 22 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.