Zvracení nemusí být jen negativní. V přírodě slouží k mnoha užitečným věcem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Většina lidí na zvracení raději nemyslí, ale ve zvířecí říši slouží k mnoha zajímavým účelům – od budování sociálních vazeb až po odhánění predátorů. Pojďme prozkoumat bizarní i geniální příklady zvracení v přírodě.

Hyeny a válení ve zvratcích

S těmito tvory, kteří se živí především mršinami, je spojeno mnoho mýtů a předsudků. Jedním z nich je například to, že jsou zbabělé nebo že se údajně neustále smějí. Ani jedno ale není pravda, pokud jsou hyeny v převaze, svou kořist brání. Zvuk, který nám připomíná smích, je ve skutečnosti známkou toho, že se zvíře bojí nebo že je ve stresu.

Hyeny jsou známé svým silným imunitním systémem. To jim umožňuje nejen se relativně snadno bránit rozmanitým nemocem, ale také oddávat se poměrně rizikové činnosti. Hyeny totiž milují válení ve vlastních či cizích zvratcích.

Kondoři a obrana pomocí zvracení

Zvratky odpuzují nejen většinu lidí, ale také většinu živočišné říše. Kondor krocanovitý využívá této přirozené averze ve svůj prospěch a „zvrací“ na všechna zvířata, která ho ohrožují nebo obtěžují. Má impozantní dosah, své zvratky vystřeluje až do vzdálenosti tří metrů.

Nicméně zvracení není jediným nechutným zvykem kondora krocanovitého. Poté, co si pochutná na jídle, se tento mrchožrout vyměšuje na vlastní nohy. Moč působí jako přírodní antiseptikum, které ničí potenciálně škodlivé bakterie zachycené při trhání hnijícího masa.

Octomilky a námluvy pomocí vyvrhnuté tekutiny

Když přemýšlíte o romantickém dárku, pravděpodobně vás napadnou květiny, čokoláda nebo šperky. Samci jednoho druhu ovocné mušky poskytují samičkám „svatební dar“ v podobě vyvrhnuté tekutiny. Čím více kapek zvratků samec poskytne, tím větší má šanci na úspěšné páření. Navíc konzumace této tekutiny rovněž zvyšuje plodnost samic.

Upíři a krmení pomocí vyvrhnuté krve

Upíři vedou fascinující společenský život a vytvářejí složité vazby, které jim pomáhají přežít. Tyto sofistikované interakce zahrnují vzájemné vyvrhování krve do úst.

Tímto způsobem přenášejí samice potravu svým mláďatům a zároveň upíři takto krmí i dospělé jedince, kterým se nepodařilo najít potravu. Tím jim pomohou přežít.

Upíři na stromě.
zdroj: freepik.com

Zvracející mláďata

Pokud se vám někdy z nějakého děsivého zážitku chtělo zvracet, budete pravděpodobně soucítit s mláďaty mandelíka hajního. Mláďata tohoto ptáka produkují páchnoucí oranžové zvratky, když cítí nebezpečí.

Vědci se domnívají, že zvracení při pohledu na ohrožení je pravděpodobně částečně obranný prostředek, ale také varuje jejich rodiče, že jsou v blízkosti predátoři.

Vyvrhnutí celého žaludku

Některé druhy živočichů jsou schopny vyvrhnutí a navrácení žaludku, odborně se tomuto procesu říká žaludeční everze. Tato strategie těmto živočichům umožňuje zbavit se žaludečního obsahu, který organismus nedokáže rozložit. Žaludeční everze jsou schopni žraloci, rejnoci, některé druhy tučňáků i žab.

Ranní těhotenská nevolnost

Začátek těhotenství je pro mnoho žen spojen s ranní nevolností, která se projevuje též zvracením. Pravdou ale je, že označení ranní nevolnost je někdy poněkud nepřesné, neboť řadu žen postihuje kdykoli během dne. Tento problém obvykle mizí po dvanáctém týdnu těhotenství.

Na první pohled se ranní nevolnost zdá jako biologická chyba, proč zvracet jídlo, když je výživa v těhotenství tak důležitá. Výzkumy ale naznačují, že tento jev může pomáhat chránit vyvíjející se plod i jeho matku.

Vzhledem k tomu, že těhotenství do určité míry „potlačuje“ imunitu, aby tělo neodmítalo rostoucí embryo, je v tomto období otrava jídlem více nebezpečná, zejména v šestém až osmém týdnu, kdy je plod nejvíce náchylný k „poškození“.

Zdroj: nationalgeographic.com, nature.com, livescience.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 |

zavřít reklamu