Země má miniměsíc. Obíhá ji však pouze dočasně

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Podle astronomů, kteří pracují na Stewardově hvězdárně, kde sídlí také katedra astronomie Arizonské univerzity, má naše Země kromě velkého a známého Měsíce ještě jeden miniměsíc, který však Zemi obíhá pouze dočasně.

Jako jedno auto

Nově objevený miniměsíc je pravděpodobně velký asi jako jedno průměrné osobní auto. Jeho průměr je podle vědců 1,9 až 3,5 metru. Zemi stihne obletět jednou za 47 dní, a to po oválné dráze a většinou se pohybuje daleko za orbitem původního známého a velkého Měsíce. Ovšem tato dráha je poměrně nestabilní, miniměsíc tak nakonec stejně Zemi opustí a na dráze nezůstane.

Vědci se zatím neshodují na tom, kdy by miniměsíc měl oběžnou dráhu Země opustit, jedni tvrdí, že by k tomu mělo dojít již v dubnu, ti druzí si tímto datem však nejsou stále stoprocentně jistí. Podle výpočtů to vypadá, že se těleso k Zemi připoutalo už někdy před třemi roky.

Je jich mnohem víc

Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že nejde o jediné tak malé těleso, které Zemi kdy obíhalo. Podobné objekty se totiž k Zemi dostávají vlivem zemské přitažlivosti běžně, ale protože jsou příliš malé, většinou si jich nikdo nevšimne. Je tedy štěstí, že tělesa, které bylo vyhodnoceno jako miniměsíc, si vědci všimli a vědí o něm.

Druhý objev

Vědci uvedli, že jde o druhé takové známé těleso. První podobné těleso bylo objeveno v září 2006 a kolem Země kroužilo do června 2007, poté z oběžné dráhy Země zmizelo. Což se dá předpokládat i tentokrát.

Podle jednoho z odborníků by však nový miniměsíc ale mohl být také jen obyčejným vesmírným odpadem, který vytvořil člověk. Vychází z toho, že objekt na oběžné dráze má vysokou odrazivost.

Nového miniměsíce si tak dlouho neužijeme.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu