Podle astronomů, kteří pracují na Stewardově hvězdárně, kde sídlí také katedra astronomie Arizonské univerzity, má naše Země kromě velkého a známého Měsíce ještě jeden miniměsíc, který však Zemi obíhá pouze dočasně.
Jako jedno auto
Nově objevený miniměsíc je pravděpodobně velký asi jako jedno průměrné osobní auto. Jeho průměr je podle vědců 1,9 až 3,5 metru. Zemi stihne obletět jednou za 47 dní, a to po oválné dráze a většinou se pohybuje daleko za orbitem původního známého a velkého Měsíce. Ovšem tato dráha je poměrně nestabilní, miniměsíc tak nakonec stejně Zemi opustí a na dráze nezůstane.
Vědci se zatím neshodují na tom, kdy by miniměsíc měl oběžnou dráhu Země opustit, jedni tvrdí, že by k tomu mělo dojít již v dubnu, ti druzí si tímto datem však nejsou stále stoprocentně jistí. Podle výpočtů to vypadá, že se těleso k Zemi připoutalo už někdy před třemi roky.
Je jich mnohem víc
Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že nejde o jediné tak malé těleso, které Zemi kdy obíhalo. Podobné objekty se totiž k Zemi dostávají vlivem zemské přitažlivosti běžně, ale protože jsou příliš malé, většinou si jich nikdo nevšimne. Je tedy štěstí, že tělesa, které bylo vyhodnoceno jako miniměsíc, si vědci všimli a vědí o něm.
BIG NEWS (thread 1/3). Earth has a new temporarily captured object/Possible mini-moon called 2020 CD3. On the night of Feb. 15, my Catalina Sky Survey teammate Teddy Pruyne and I found a 20th magnitude object. Here are the discovery images. pic.twitter.com/zLkXyGAkZl
— Kacper Wierzchos (@WierzchosKacper) February 26, 2020
Druhý objev
Vědci uvedli, že jde o druhé takové známé těleso. První podobné těleso bylo objeveno v září 2006 a kolem Země kroužilo do června 2007, poté z oběžné dráhy Země zmizelo. Což se dá předpokládat i tentokrát.
Podle jednoho z odborníků by však nový miniměsíc ale mohl být také jen obyčejným vesmírným odpadem, který vytvořil člověk. Vychází z toho, že objekt na oběžné dráze má vysokou odrazivost.
Nového miniměsíce si tak dlouho neužijeme.