Záhadná obrácená věž ponořená v templářském mýtu. Kde docházelo k zasvěcování do legendárního Řádu templářů?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V blízkosti pěstěných zahrad v Sintře v Portugalsku leží skutečně pohádkový obytný komplex Quinta da Regaleira. Nachází se v chráněné krajině světového dědictví UNESCO a je směsicí gotické, egyptské, maurské a renesanční architektury.

Tajemné studny, které nesloužily jako zdroj vody

To, co ve skutečnosti leží pod palácovými zahradami, se velmi odlišuje od celkového designu panství. Dvojice studní, kterým se říká iniciační studny, se točí hluboko v zemi jako obrácené věže. Tyto studny se nikdy nevyužívaly ke sběru vody. Byly totiž součástí tajemného iniciačního rituálu v rytířské templářské tradici.

Komplex Quinta da Regaleira měl v průběhu desetiletí mnoho majitelů. Jeden z nejbohatších mužů v Portugalsku, António Augusto Carvalho Monteiro učinil na přelomu 20. století z panství to, čím je dnes. Monteiro jevil vždy velký zájem o historii templářských rytířů.

Templáři byli katolickým vojenským řádem a jejich kořeny sahají do 12. století. Věří se, že skupina byla rozpuštěna před 700 lety, ovšem určité skupiny, jako například zednáři, o století později oživily rituály a tradice této středověké skupiny.

Jak probíhaly rituály

Mezi lety 1904 – 1910 se pustil majitel komplexu Monteiro společně s architektem a scénografem Luigim Maninim do projektu, kdy z této nemovitosti společně vytvořili objekt přetékající pohanskou a křesťanskou symbolikou. Dodnes je místo velmi hojně navštěvováno turisty, které láká nahlédnout do historie tajemného středověkého řádu templářů.

Komplex Quinta da Regaleira bylo totiž místem, kde docházelo k zasvěcování závazných kandidátů do řad templářů. Každý takový kandidát dostal meč, který musel držet v blízkosti svého srdce, a pak se vydal na cestu na dno studny. Scházel dolů po devíti schodech – číslo devět představovalo devět zakladatelů templářského řádu.

Jakmile se dostal kandidát na nového člena řádu na dno studny, zamířil do temného labyrintu, kde měl symbolicky najít cestu ven směrem ke světlu. Pokud se dokázal vrátit zpět skrz studnu až na sluneční světlo, šel dál přes kameny ve vodě, aby na konci našel kapli, kde byl ostatními členy přivítán do bratrství.

Při návštěvě tohoto místa je dodnes ve vzduchu cítit odezva na skryté mýty a bohatou historii Portugalska.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT