Z oblohy nemusí padat jen déšť či sníh. Co vše někdy spadlo z nebe?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Patříte mezi ty, kteří se domnívají, že z nebe na nás mohou spadnout pouze kapky deště, sněhové vločky nebo kroupy? Nemáte tak úplně pravdu. I když tyto „věci“ na nás v souvislosti s počasím padají nejvíce, v historii z nebe už padaly i mnohé jiné a mnohem překvapivější věci. Co, kdy a proč?

Padající ryby a žáby

Pro většinu z nás je představa ryb padajících z nebe poněkud bizarní, existují ale místa na planetě, kde to tak neobvyklé není. V Mexiku pro tento jev dokonce existuje zvláštní název „lluvia de peces“ neboli rybí déšť. Co je příčinou tohoto bizarního jevu? Ačkoli existuje několik různých teorií, proč k němu dochází, nejpravděpodobnějším vysvětlením je vodní smršť. Jde o typ tornáda, které vznikne blízko nad vodou a nasaje z vodních ploch ryby. Vítr je pak odnese nad pevninu, kde nakonec „prší“. V Hondurasu existují komunity, které tyto jevy vítají jako dar bohů v podobě jídla. Podobně jako ryby mohou z nebe padat i jiní živočichové, například žáby. Například v roce 2005 byly v Srbsku při přechodu bouřky z nebe sneseny tisíce drobných žab.

Létající pavouci

Pokud trpíte arachnofobií, tato informace vás pravděpodobně nepotěší. Z nebe totiž za určitých okolností mohou padat též pavouci. Před šesti lety k tomuto jevu došlo v Austrálii, před dvěma lety v Brazílii. Důvod, který za tím stojí, ukazuje, jak fascinující příroda vlastně je. Mláďata některých druhů pavouků totiž využívají vítr k tomu, aby mohla rychle a pohodlně cestovat na velké vzdálenosti. Vylezou na strom a upředou si „malý hedvábný padák“. Vzhledem k tomu, jak lehcí jsou, vítr je poté snadno odnese s sebou.

zdroj: pixabay.com

Golfové míčky

Pravděpodobně jste již viděli nějaký film, kde člověka zabil odpálený golfový míček. Dokážete si tedy představit, že golfové míčky padající z nebe by mohly být opravdovou katastrofou. K tomuto jevu došlo v roce 1969 v Punta Gorda na Floridě, z nebe spadly desítky golfových míčků. Jak je to možné?. Hádáte správně, viníkem byla vodní smršť nad rybníkem na golfovém hřišti, která nasála golfové míčky podobně, jako tomu bylo v případě ryb.

Řasy připomínající krev

V roce 2014 se obyvatelé města Zamora na severozápadě Španělska probudili do překvapivého výjevu. Na jejich městečko se přes noc snesl „déšť krve“, všude po městě byly červeně zbarvené kaluže. Pátrání po vysvětlení přineslo překvapivé zjištění, že na vině jsou mikrořasy Haematococcus pluvialis. Tyto řasy s sebou přinesl bouřkový mrak, který je rozrušil, což způsobilo, že produkovaly červený pigment a padaly na zem v podobě krvavého deště.

Peníze

Existuje rčení, že peníze nepadají z nebe. Je to ale skutečně pravda? Ne tak docela. Peníze totiž již z nebe padaly, například v roce 2015 spadly z nebe na Kuvajt City během několika minut bankovky Spojených arabských emirátů v hodnotě 2 až 3 milionů dirhamů, přibližně 544 až 817 tisíc dolarů. Lidé zastavovali svá auta a vystupovali, aby je posbírali. Dodnes se nepodařilo zjistit, odkud peníze pocházely.

Zdroj: livescience.com, rd.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu