Z Indie je už opět vidět až na Himaláje. Úroveň znečištění vlivem karantény začíná postupně klesat

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Podle CNN Travel vyjádřili obyvatelé severoindického státu Paňdžáb velkou radost z toho, že po dlouhých letech budou mít jasný výhled až na kouzelné pohoří Himalájí. Je to v důsledku toho, že úroveň znečištění zdejšího ovzduší začíná postupně výrazně klesat. I obyvatelé Indie totiž musí zůstávat doma v důsledku pandemie koronaviru.

Celostátní karanténa

Od půlnoci 25. března uložila indická vláda zemi celostátní karanténu, a to v důsledku toho, že počet obětí na nemoc COVID-19 začal v zemi nebezpečně rychle stoupat nahoru. Život v zemi, která má 1,3 miliardy obyvatel se tak téměř úplně zastavil, a to ze dne na den. Dramatické změny ale nezaznamenali jen obyvatelé Indie. Velmi si oddechlo místní ovzduší, které se začíná citelně pročišťovat.

V Indii, stejně tak jako ve většině koutů světa se zcela zastavila nejen letecká doprava, ale i ta pozemní – nejezdí ani auta a stát zůstal také zdejší průmysl. Podle údajů indického Ústředního kontrolního výboru pro znečišťování (CPCB) došlo v Dillí již první den karantény k snížení znečištění ovzduší o 44 procent. Ve zprávě se mimo jiné také psalo o tom, že celkem 85 indických měst zaznamenalo v prvních sedmi dnech celostátní karantény nižší znečištění ovzduší, než je obvyklé.

Někteří vidí z Jalandharu Himaláje poprvé

Město Jalandhar leží více než 100 kilometrů od Himalájí. Nyní se jeho obyvatelé rozepsali na sociálních sítích o tom, jak úžasný pohled se jim naskytl. Mnozí z nich totiž nikdy neměli možnost něco takového vidět. Z města je najednou jasný výhled až na zasněžené vrcholky Himalájí. A to se zde jen tak nevidí. Někteří starší obyvatelé tvrdí, že podobný výhled se jim nenaskytnul za celá desetiletí.

Když je lidstvo tolik zatíženou novou pandemií, alespoň naše příroda může volně dýchat.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT