Vrazi z močálů: Ian Brady a Myra Hindleyová vraždili jak na běžícím pásu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ian Brady a Myra Hindleyová byli něco jako britští Bonnie a Clyde. Zapsali se do dějin kriminalistiky jako první sérioví vrazi, kteří nebyli popraveni, a to díky zrušení trestu smrti v roce 1965.

Jejich řádění mělo na svědomí vyhasnutí pěti životů mladých lidí. Své oběti ukrývali v močálech v oblasti zvané Saddleworth. Proč vraždili?

Neradostné dětství v chudých poměrech

Ian Brady pocházel z Glasgow. Rodina měla finanční problémy, takže putoval do náhradní rodiny. Své nadání rozvíjet nehodlal, ze školy odešel už v 15 letech. V pubertě už měl problémy s chováním i se zákonem. Nakonec si ale našel práci a volný čas trávil čtením knih o nacismu, ve kterých se našel.

Rodina Myry Hindleyové také penězi zrovna neoplývá, takže Myru vychovávala babička. V 18 letech se seznámila s Ianem Bradym. Mladý muž na ni udělal velký dojem, takže od té doby byly nerozlučná dvojka. Myra se odbarvila na blond, aby docílila ideálu árijské rasy. Spojoval je záliba v pornografii, sadismu, kriminalistice a zbraních.

Od plánování bankovní loupeže k dokonání sériových vražd

Jejich řádění spadá do 60. let minulého století. Nejprve se chtěl Brady proslavit vyloupením banky. K tomu se ale nakonec neodhodlali. Dalším jeho zvráceným nápadem byly dokonalé vraždy. Jako oběti si vybrali mladé lidi. Postupně zabili pět osob ve věku deset až šestnáct let a jejich těla ukryli v mělkých hrobech v močále u Saddleworth. Oběti jejich činů nesly stopy po škrcení, byly i sexuálně zneužity.

Když spadla klec

Možná by Ian a Myra ve svém vraždění pokračovali, kdyby nebylo toho, že si na pomoc přizvali švagra Hindleyové Davida Smitha. On to také nebyl žádný slušňák, už byl i několikrát trestán a s Bradym plánovali vyloupení banky. Jenže vražda je něco jiného. Smith byl náhodou přitom, když Brady vraždil další ze svých obětí, a slíbil, že mu pomůže uklidit tělo zavražděného. Místo toho ale celou věc ohlásil policii.

Brady a Hindleyová byli zatčeni a David Smith se stal pak korunním svědkem v procesu, který s oběma vrahy začal v dubnu 1966. Trest smrti byl rok předtím zrušený, takže byli za své zrůdné činy nakonec odsouzeni k doživotnímu vězení. Čtyři z jejich obětí se podařilo policii v močálech najít, pátá je stále pohřešovaná.

Bombers Row: jak trávila svůj čas ve vězení skupinka přátel složená z nejhorších bombových útočníků v USA?

Ian Brady strávil svůj život na uzavřeném nemocničním oddělení jako paranoidní schizofrenik. Zemřel v roce 2017. Myra Hindleyová bojovala o podmíněné propuštění, které jí ale bylo zamítnuté. Zemřela v roce 2002.

zdroj: searchingforkeithcom (web.archive.org)., Wikipedia, zdroj foto: Wikimedia

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu