V-3 byla tajná zbraň, která měla zničit Londýn. Proč to nacistům nevyšlo?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Supergun V-3 bylo německé dalekonosné dělo, které bylo vyvinuto během druhé světové války. Již během první světové války plánovala Francie vývoj dalekonosného vícekomorového děla jako reakci na německé Pařížské dělo. Ovšem francouzská iniciativa nedosáhla ani prvotní fáze a nakonec celý vývoj přerušil konec první světové války, ovšem plány na vývoj děla se dochovaly.

Jak Němci získali plán

O dvacet let později získali Němci plány na zhotovení této zbraně a tak se chopili své šance. Jejich navrhované dělo mělo být tou největší zbraní na světě. Supergun V-3 se začal stavět v přísně střeženém a dobře ukrytém bunkru na severu Francie. Tato obrovská smrtící bomba měla směřovat na Londýn. Němci poslali věžně, kteří ručně museli vytěžit miliony tun skály. Zbraň měla Němcům pomoci vyhrát válku a ovládnout tak Evropu. Což se naštěstí nepovedlo. Proč?

Základní údaje

VýrobceKrupp
Délka130 m
Ráže150 mm
Maximální dostřel165 km

Dochovalo se velmi málo záznamů

Bohužel pro nás zůstává fungování německé zbraně V-3  něčem pořád velké tajemství. Dochovalo se totiž jen velmi málo záznamů a fotografií, které by pomohly tyto tajemství odhalit. Hitlerovi inženýři ovšem podle všeho měli docela velké problémy s detaily při sestrojování tak obrovské zbraně. O německých plánech se pak však naštěstí díky kanadským jednotkám, které byly vysazené při dni D (vylodění v Normandii) dozvěděli Američané. Ti tak mohli plánovat, jak zbraň zničit ještě než mohla být vůbec použita.

Pomůže dron?

Slovo dron tedy bylo tehdy ještě neznámé, ale přece jen Američané plánovali zničení bomby pomocí instalovaného dronu. Byl to dálkově ovládaný bombardér, který disponoval 12ti tunami výbušnin. Ani tato akce ale nevyšla podle plánů. Při dalším pokusu o zničení zbraně dokonce zahynul syn budoucího prezidenta Spojených států Joe Kennedy Jr, který byl pilotem. Ani tak však bomba nakonec nebyla nikdy využita a to z prostého důvodu. Němečtí inženýři nepřišli na způsob, jak dát V-trojku technicky popořádku tak, aby mohla aktivně fungovat.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Dalekonosné dělo V-3

Jaký měl být maximální dostřel děla V-3?

ZAVŘÍT