Útok na Pearl Harbor. Den, kdy vstoupila Amerika do války

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Překvapivý a nečekaný úder japonského císařského námořnictva uštědřil Spojeným státům ránu do zad, ze které se dlouho nemohly vzpamatovat. To přesně Japonci chtěli, i když se jim plán nepodařil uskutečnit úplně tak, jak si představovali. Ameriku však naštvali pořádně a donutili ji zapojit se do světové války naplno.

Neděle ráno a havajské ostrovy

Námořní základna Spojených států amerických v Pearl Harboru na havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 ještě kompletně spala, a nikdo neočekával nepřátelský útok. Japonské císařské námořnictvo se však blížilo a mělo jediný plán, zničit Američanům co nejvíc, především pak letadlové lodě. Ty se však v přístavu zrovna nenacházely, všechny byly naštěstí na jiných místech. I tak se Japoncům vydařil moment překvapení, a na Pearl Harboru začala jatka.

V přístavu bylo potopeno nebo výrazně poškozeno osm bitevních lodí, které v přístavu kotvily. Dvě z nich Američané ztratili úplně, USS Arizona a USS Oklahoma byly zničeny nenávratně. Napadeno bylo také letiště, potopeny a napadeny byly dále tři křižníky, tři torpédoborce, cílová cvičná loď a minonoska. I když se pár amerických vojáků stačilo vzpamatovat a zahájit jakýsi protiútok, neměli žádnou šanci.

Japoncům se překvapení sice podařilo, ale v konečném důsledku jen podráždili obrovského protivníka a rozpoutali válku, kterou nakonec prohráli. V Pearl Harboru zahynulo 2403 mužů, 1282 jich bylo zraněno. To ztráty na japonské straně byly znatelně menší. Přišli o 29 letadel a 5 miniponorek. Zabito a zraněno bylo 65 japonských vojáků, jednoho se podařilo zajmout.

Tak začala válka

Reakce Spojených států na sebe nenechala dlouho čekat. Již následující den vyhlásila Amerika válku Japonskému císařství a postavila se na stranu spojenců. O tři dny později, 11. prosince, pak vyhlásilo Německo a Itálie válku Spojeným státům. Od toho dne už byl celý svět naplno zapojen do dění druhé světové války.

Japoncům se podařilo Pearl Harbor vyřadit na celých 6 měsíců z provozu.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu