UFO a nadpřirozené síly? Kdepak, záhada Bermudského trojúhelníku má mnohem logičtější vysvětlení

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Desítky let stará záhada se už nejspíš podařila rozumně objasnit. Experti ze Southamptonské univerzity přišli s vysvětlením, co způsobuje ony podivné jevy v Bermudském trojúhelníku. Opravdu za tím nestojí UFO, tajné vládní organizace ani nadpřirozené síly. Za vším má stát určitý typ vln, které se v oblasti běžně tvoří.

Nehody z nevysvětlitelných důvodů

Za Bermudský trojúhelník je označována oblast ležící mezi jižním cípem Floridy, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Sahá tak až do Sargasového moře a protéká jím Golfský proud. S oblastí se pojí mnoho legend a záhad. Z nevysvětlitelných důvodů zde dochází k častému mizení lodí a letadel. Často zde měla být také nacházena plavidla, která někdo bez logického důvodu opustil. A tohle všechno samozřejmě velice přitahuje všechny milovníky záhad.

Jen vlny a nic víc

Nic ovšem nepotvrzuje jakékoliv tvrzení, že by zde docházelo k něčemu nadpřirozenému. A tak se vědci rozhodli přijít celé věci konečně na kloub a přinesli jasné a rozumné vysvětlení, proč se zde děje tolik nehod. V Bermudském trojúhelníku má docházet k jevu, který všechny ty nehody způsobovat může. Za vším jsou tak podle všeho vlny, které se v této oblasti zcela běžně tvoří. Milovníci záhad jsou tak možná trošku zklamaní.

Agresivní vlny, na které nechcete narazit

Aby vědci zjistili, jaké podmínky v oblasti panují, vytvořili simulaci tamního počasí. Výsledkem toho bylo zjištění, že mezi Floridou, Portorikem a Bermudami je vhodné podnebí pro vznik tzv. rogue waves. Jde o velice vysoké a agresivní vlny, které meteorologové poprvé pozorovali v roce 1997 na jižním pobřeží Afriky. Jejich výskyt je nepředvídatelný a mohou dosahovat výšky až 30 metrů. V historii už jsou dokonce zaznamenány případy, kdy se zasloužily o potopení velkých plavidel.

Konečně rozumné vysvětlení. I tak bude tato oblast asi navždy spojena s tajemnem. To už Bermudskému trojúhelníku asi nikdo neodpáře.

 

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Do kterého moře sahá Bermudský trojúhelník?

Do kterého moře sahá Bermudský trojúhelník?

zavřít reklamu