Tragická úmrtí, která otřásla extrémními sporty

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Extrémní sporty mohou být extrémně děsivé. Přesto ale řada lidí každý den riskuje svůj život v touze posunout své schopnosti až za hranice lidských možností. Většině z nás se to jeví jako nesmyslný hazard, nicméně pro vyznavače extrémních sportů je to vzrušení, kterého se nechtějí vzdát, často i za cenu nejvyšší oběti.

Uli Emanuele a Dwain Weston (BASE jumping)

BASE jumping je extrémní sport, při kterém lidé skáčou z různých objektů pomocí padáků nebo v posledních letech též speciálních kombinéz zvaných wingsuit.

Objekty, ze kterých se obvykle skáče, vyjadřuje samotný název, který vymyslel Carl Boenish v roce 1978 u příležitosti seskoku ze skalního útvaru El Capitan, který sám natáčel. Anglická zkratka BASE znamená:

  • buildings (budovy)
  • antennas (telekomunikační věže a podobné objekty)
  • spans (mosty)
  • earth (útesy a jiné přírodní útvary)

Asi vás proto nepřekvapí, že BASE jumping má vysokou úmrtnost. K jednomu z nejznámějších úmrtí došlo při živém přenosu na Facebooku v roce 2016. Uli Emanuele natáčel svůj let ve wingsuitu v italských Dolomitech, když se náhle zřítil a zemřel.

Italský mladík patřil k mistrům tohoto sportu a předváděl neuvěřitelné věci, když ve svém wingsuitu prolétával úzkými mezerami ve skalních stěnách. Byl známý svou precizností a smyslem pro detail při plánování letů, jeho smrt tak všechny velmi překvapila.

BASE jumping má na svědomí i život Dwaina Westona. Australský počítačový analytik procestoval celý svět, uskutečnil více než tisíc seskoků a v roce 2002 se stal mistrem světa v tomto extrémním sportu.

Nikdo netušil, že nepřežije více než další rok. Westonovým posledním výkonem byl seskok ve wingsuitu z letadla s další osobou v rámci jedné exhibice v Coloradu.

Letový plán spočíval v tom, že oba muži vyskočí, přičemž jeden následně proletí nad mostem, který překlenuje železniční trať, a druhý pod ním. Weston měl letět nad mostem. Místo toho do něj narazil v rychlosti 193 km/h.

Malik Joyeux a Jay Moriarity (surfování)

Malik Joyeux byl profesionální surfař, který v roce 2003 získal ocenění za jízdu na jedné z největších vln v historii. Zemřel o dva roky později při surfování na Havajských ostrovech. Osudnou se mu stala dva a půl metru vysoká silná vlna, která ho stlačila pod hladinu a zlomila mu prkno, které vyhodila z vody.

Prkno pravděpodobně udeřilo surfaře do hlavy, čímž ztratil vědomí a zůstal dlouhou dobu pod vodou, než série vln přešla. Jeho tělo tak našli až po patnácti minutách. Přestože se ho zdravotníci ihned pokusili resuscitovat, bylo pozdě.

Jay Moriarity byl americký surfař, který si získal celosvětovou pozornost v pouhých šestnácti letech, když byla na titulní straně časopisu Surfer zveřejněna jeho fotografie na velké vlně v místě zvaném Mavericks.

Jde o slavný oceánský zlom v Kalifornii, který je známý tím, že vytváří vlny vysoké až osmnáct metrů. Několik špičkových surfařů zde zemřelo kvůli silnému a prudkému příboji.

Jay Moriarity mezi ně ale nepatřil. Místo toho zemřel při tréninku, když chtěl své tělo pomocí volného potápění připravit tak, aby vydrželo dlouhý pobyt hluboko pod vodou.

Zemřel na Maledivách poté, co zde slezl po laně do hloubky a sedl si na dno oceánu bez potápěčské výstroje. Už se nikdy nevynořil. Bylo mu pouhých dvacet dva let.

Surfování na velkých vlnách.
zdroj: unsplash.com

Mark Sutton a Dario Barrio (wingsuit flying)

Když se v roce 2012 konal v Londýně zahajovací ceremoniál letních olympijských her, byl Mark Sutton kaskadérským dvojníkem Daniela Craiga, který hrál agenta 007. O rok později byl Sutton mrtev jako další oběť extrémního sportu, gravitace a rychlosti.

Vyskočil z vrtulníku s kolegou Tonym Uragallem během wingsuitové akce nazvané HeliBASE 74, kterou měla natáčet televize. Letěl rychlostí přes 200 kilometrů za hodinu, když náhle vybočil z kurzu a narazil do horského hřebenu. Zemřel na místě.

Dario Barrio byl populární španělský televizní kuchař. Jeho úspěšný pořad mu umožnil cestovat po celém světě a poznávat kulinářské speciality jiných zemí. Byl také nadšeným fanouškem wingsuitového létání, což bohužel vedlo k jeho smrti.

V roce 2014 seskočil s dalšími dvěma kolegy na leteckém festivalu v pohoří Sierra de Segura ve Španělsku. Záběry z tragické události ukazují, že ostatní dva wingsuitoví letci bezpečně přistáli na padácích. Dario takové štěstí neměl, jeho padák se neotevřel. Narazil do země a zemřel.

Kuraudo Toda (motokros)

Kuraudo „Cloud“ Toda byl mladý japonský motokrosař, který se v roce 2008 stal účastníkem vážné nehody při testování motocyklů Suzuki. Tato nehoda způsobila, že ochrnul od pasu dolů. Mladík se ale i přes toto omezení rozhodl jezdit dál.

Nechal na kolo nainstalovat speciální „klec“, která mu umožnila jezdit bez použití dolní poloviny těla. Zároveň ho ale tato klec pevně připoutala ke stroji, což se mu stalo osudným.

Toda trénoval na další soutěž, když přistál v molitanové jámě, kterou si s pomocí přátel nechal postavit jako bezpečnostní opatření. Bohužel molitan se náhle vznítil od jeho kola. Kvůli kleci se Toda nemohl z motocyklu vyprostit, a následně tak uhořel.

Zdroj: base-jumping.com, independent.co.uk, surfline.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu