Tragédie v Rigopianu: Před šesti lety se přes italský hotel převalila lavina, která zabila 29 lidí. Zoufalé volání o pomoc nikdo nebral vážně

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zítra uplyne šest let od tragédie v italském hotelu Rigopiano. 18. ledna 2017 se přes hotel ležící nedaleko horského střediska Farindola ve střední Itálii převalila mohutná lavina. Pod troskami následně zahynulo dvacet devět lidí. Brzy po tragédii se objevily diskuse, že počet obětí nemusel být zdaleka tak vysoký, kdyby příslušné orgány zareagovaly včas. Co se vlastně stalo?

Lavina, smetla vše, co jí stálo v cestě

Oblast střední Itálie, přesněji region Abruzzo, je poměrně seizmicky aktivní, stačí připomenout ničivé zemětřesení z roku 2009, během nějž zemřelo více než tři sta osob. Zemětřesení hrálo velkou roli i o osm let později.

Po sérii otřesů o síle až 5,7 stupně, ke kterým došlo 18. ledna v dopoledních hodinách, se utrhla z hory Monte Siella lavina o hmotnosti 120 000 tun. Obrovská velikost laviny byla umocněna nebývalým sněžením z posledních dnů.

Lavina velkou rychlostí zamířila do údolí, s sebou zároveň nesla i množství stromů, které jí stály v cestě. V 16:43 zasáhla lavina plnou silou hotel Rigopiano. V budově hotelu se v té době nacházelo čtyřicet osob, dvacet osm hostů a dvanáct zaměstnanců. V 17:08 hodin zazvonil na tísňové lince 118 telefon, na druhém konci byl Giampiero Parete, hotelový kuchař, který oznamoval, že celý hotel se zřítil kvůli lavině.

Zoufalé volání o pomoc

On sám byl v ten okamžik venku na parkovišti, což mu zachránilo život. O dvě minuty později volala do hotelu italská prefektura, ale nikdo neodpovídal. Následně byl kontaktován ředitel hotelu, který tvrdil, že o ničem neví.

Giampiero Parete přibližně hodinu po neštěstí zavolal rovněž svému zaměstnavateli Quintinu Marcellovi, majiteli restaurace v Rigopianu, který několikrát kontaktoval evropské číslo tísňového volání i italskou policii. Kromě toho se dvakrát obrátil též na místní prefekturu, ale v obou případech úředník považoval jeho volání o pomoc za planý poplach.

Teprve v 18:57 dobrovolník civilní obrany Marcellovým slovům uvěřil a poslal na místo horské záchranáře. Ti museli kvůli nesjízdným silnicím vyrazit pouze na lyžích a sněžnicích. K hotelu tak dorazili až 19. ledna brzy ráno. Přibližně ve stejnou dobu dorazili i další záchranáři po odklizené silnici.

Lavina řítící se z hory.
zdroj: pexels.com

Záchranné práce

Před hotelem našli Giampiera Parete a hotelového údržbáře Fabia Salzetta. Záchranářské práce postupovaly kvůli nepříznivým podmínkám a obrovskému množství sněhu a dalšího materiálu jen velmi pomalu. Až další den, 20. ledna, hasiči vyprostili pět přeživších. Šlo o Paretovu manželku s dvěma dětmi a ještě další dvě děti. Později byli nalezeni ještě další čtyři přeživší, z nichž poslední byl uvězněn pod sněhem neuvěřitelných šedesát dva hodin.

Záchranné práce skončily týden po tragédii 25. ledna 2017. Oficiální bilance zněla dvacet devět mrtvých a jedenáct přeživších. Kromě přeživších záchranáři z trosek hotelu vyprostili též tři štěňata abruzských ovčáků, která v sutinách přežila dokonce pět dní. Patřila manažerovi hotelu, který pod troskami zahynul.

Vyšetřování stále pokračuje

Vzhledem k tragické bilanci obětí i zmatkům, které záchrannou akci provázely, začala celou situaci a její okolnosti prošetřovat policie. Následně bylo obžalováno celkem třicet osob, včetně zástupců regionu Abruzzo, provincie Pescara, prefektury Pescara, obce Farindola a ředitele zničeného hotelu.

Soudní proces není ani po šesti letech uzavřen. V následujících dnech, konkrétně 18., 19., 20., 26., 27. a 28. ledna, je naplánováno dalších šest slyšení.

Zdroj: ansa.it, ilpescara.it

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu