Těla z bažin odhalují příběhy brutálních vražd, které se udály před několika tisíci lety

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nálezy mumií neboli dobře uchovaných těl starých mnoho tisíc let lidstvo vždy fascinovaly. Jedno z míst, které uchování těl velmi dobře umožňuje, jsou bažiny. Prostředí bez kyslíku zabraňuje rozkladu a množství specifických chemických látek, které se v nich nacházejí, uchovává organické materiály, jako jsou těla, včetně měkkých tkání a obsahu trávicího traktu. Jaká těla bažiny lidstvu vydaly?

Dívka z Yde

V roce 1897 byla poblíž nizozemské vesnice Yde nalezena mumie asi šestnáctileté dívky. Bažina její ostatky uchovala tak dobře, že následným zkoumáním pomocí moderní techniky, ke kterému došlo samozřejmě až mnoho desetiletí později, se podařilo zjistit řadu zajímavých informací. Dívka žila mezi lety 170 př. n. l. a 230 n. l. Příčinou její smrti bylo uškrcení, neboť kolem hrdla jí zůstal kus vlny, byla také pobodána nožem blízko levé klíční kosti. CT vyšetření navíc odhalilo, že trpěla skoliózou.

Weerdingský „pár“

O několik let později, konkrétně v roce 1904 byl v Nizozemsku, Bourtangerském vřesovišti, objeven další podivuhodný nález. Jednalo se o nález těl dvou mužů, kteří žili přibližně ve stejném období jako dívka z Yde,  tedy mezi 160 př. n. l. až 220 n. l. Větší muž, jehož ruka ležela pod tělem menší postavy, byl probodnut na levé straně hrudi a z rány vyčnívala střeva. Jak zemřel druhý muž, se dodnes neví.  Vzhledem k „něžné poloze“ těl se lidé nejprve domnívali, že jde o muže a ženu. Později ale bylo odhaleno, že i druhá, hůře zachovalá postava, je muž. Byli potrestáni smrtí například za to, že byli homosexuálové?

Muž z Tollundu

V roce 1950 bylo v dánské oblasti Bjældskovdal objeveno mumifikované tělo přibližně 30-40letého muže, která žil na počátku doby železné. Zajímavé je, že to bylo velmi blízko místa, kde bylo o dvanáct let dříve objeveno tělo tak zvané ženy z Ellingu. Stejně jako ona byl i muž oběšen, ale jeho smrt nastala pouze v následku udušení, nikoliv kombinací udušení a zlomení vazu. Jedná se o dosud nejzachovalejší tělo, které bažiny vydaly.

Lindowský muž

Bažiny ukrývaly mnoho tisíc let těla nejen v Dánsku či Nizozemí, ale také v Anglii. V roce 1984 tam bylo objeveno tělo muže z Lindow. Jeho věk se odhaduje na přibližně 25 let a doba, ve které žil, mezi rokem 2 př. n. l. – 119 n. l. Zemřel po trojnásobném úderu do hlavy, zaškrcení hrdla a podříznutí krční tepny. Lindowský muž měl na levé paži pásku z liščí kožešiny, ale jinak byl nahý. Byl také dobře upravený, vlasy a vousy měl zastřižené.

Muž z Old Croghan a Muž z Clonycavanu

V roce 2003 byly v rašeliniscích v Irsku nalezeny částečné ostatky dvou mužů. Oběma bylo okolo dvaceti let. Stáří muže z Old Croghan bylo datováno přibližně 362 – 175 př. n. l., stáří muže z Clonycavanu ještě o něco dále, přibližně 392 – 201 př. n. l. Oba muži byli uškrceni a probodnuti. Muž z Old Croghan měl navíc do paží vyříznuté otvory, kterými byly provlečeny věnce ze stočených listů, muž z Clonycavanu byl třikrát udeřen sekerou do hlavy, jednou do hrudi a vykuchán. Badatelé si všimli, že oba muži měli též uříznuté bradavky, což bylo ve starém Irsku gestem podřízenosti. Brutální odstranění bradavek může být známkou toho, že oba byli buď neúspěšnými králi, nebo neúspěšnými kandidáty na krále.

Zdroj: britannica.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu