Tato světová fakta o jednotlivých zemích vám vyrazí dech

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na světě žije více než 7,5 miliard lidí, takže je neustále z čeho vybírat neuvěřitelné zábavné lidské příběhy, plno fascinujících míst i věcí. Víte o tom, že třeba v Nikaragui najdete jednu z mála vlajek, která má fialovou barvu? Čtěte dále a dozvíte se zajímavá fakta o minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti země.

Severní Korea a Kuba

V těchto zemích nekoupíte tolik oblíbenou Coca-Colu. Ač je to k nevíře a tento šumivý nápoj zdobí prodejní pulty prakticky všude, do Severní Koreje a na Kubu se prodej nedostal. Je to z toho důvodu, že bylo na tyto země uvaleno obchodní embargo USA. Pokud byste na Coca-Colu v budoucnu natrefili, zaplatíte tu za ní hodně peněz, protože její původ bude zřejmě z Mexika nebo Číny, tudíž dovoz.

Anglie – chilli paprička odrůdy Dragon’s Breath

Je tak pálivá, že je přímo smrtící. Pokud byste jí snědli celou, mohlo by vám to způsobit anafylaktický šok, popálení dýchacích cest a jejich uzavření. Tuhle papričku stačí ochutnat na špičku jazyka a hned víte, s kým máte tu čest. Její využití by se našlo spíše v medicíně na znecitlivění pokožky, jakožto anestetika, což bylo i prvotním záměrem.

Nejvíce navštěvovaná země – Francie

Francie je nádherná země a nabízí nesčetně mnoho možností – od lahodných vín, chutných sýrů až po dokonalou romantiku. Není tedy zřejmě překvapením, že podle Světové organizace cestovního ruchu chce Francii navštívit více lidí, než kteroukoliv jinou zemi na světě. V roce 2017 Francie přivítala 86,9 milionu lidí. Nezaostává ani Španělsko, které je v pořadí druhou populární zemí světa.

Nejosídlenější ostrov na světě – ostrov Santa Cruz

Jeho rozloha se rozprostírá na ploše asi jen dvou fotbalových hřišť. Ostrov má cca čtyři hlavní ulice a 10 čtvrtí. Pět set lidí žije na ostrově v pouhých 155 domech. S tolika lidmi v tak malého prostoru se právem označuje za nejhustěji obydlený ostrov na světě.

Kanárské ostrovy jsou pojmenovány po psech

Mohli bychom předpokládat, že Kanárské ostrovy byly pojmenovány po kanárských ptácích, ale místo toho jsou ve skutečnosti takto nazývány po psech. Ačkoliv se nachází u pobřeží severozápadní Afriky, souostroví je součástí Španělska. Ve španělštině se oblast jmenuje Islas Canarias, což pochází z latinského výrazu Canariae Insulae v překladu tedy „ostrov psů“.

Nejmenší lidé na světě jsou původem z Indonésie

I když se s lidmi malého nebo naopak vysokého vzrůstu setkáme všude, podle údajů shromážděných z různých globálních zdrojů, je Indonésie domovem nejmenších lidí světě. Oproti tomu nejvyšší lidé žijí v Nizozemsku.

Nejdelší název místa na planetě je dlouhý 85 písmen

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu, zkráceně Taumata, je nejdelší název místa na Novém Zélandu. Pokud se lidé chtějí naučit hláskovat jméno svého rodného města, vyžaduje to značné úsilí a trpělivost.

Nejchladnější teplota činila -144 stupňů Fahrenheita

Jste zvyklí na chladný vzduch? Průměrný zimní den nemá s tímto rekordem nic společného, taková zima drtí všechno živé. Zapříčinila by vám krvácení do plic, což by vás zabilo. Tato naměřená teplota byla zaznamenána v Antarktidě v průběhu výzkumu v letech 2004 až 2016.

Ozonová vrstva Země se úplně zotaví za 50 let

Kvůli znečištění zemská ozonová vrstva hodně utrpěla. To je špatná zpráva, protože křehká plynová vrstva chrání naši planetu a taktéž nás před škodlivými ultrafialovými paprsky slunce. Podle zprávy Organizace spojených národů z roku 2018 se odborníci shodují na tom, že díky změně klimatu se ozonová vrstva se do 50 let plně uzdraví.

Japonsko je zemí s rozsáhlými zásahy zemětřesení

Zemětřesení se projevuje od drobných otřesů, které jsou stěží patrné, až po zemětřesení strhávající budovy a další masivní ničení. Je to však nedílná součást života pro ty, kteří žijí v lokalitách Číny, Indonésie, Íránu a Turecka. Podle amerického geologického průzkumu prožívá nejvíce zemětřesení na světě právě Japonsko.  

Zdroj: bestlifeonline.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu