Tak trochu jiná Sahara. Poznejte s námi egyptskou bizardní pouštní krajinu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jedny z nejvzácnějších krajin v Egyptě Bahariya a Farafra dokazují, že nejen pyramidy jsou lákadlem této překrásné země. I když se nacházejí v západní poušti Egypta a nepokrývají ani jedno procento egyptské Sahary, patří k nejkrásnějším geologickým formacím v celé zemi.

Život uprostřed sucha

V srdci prolákliny Bahariya, která leží přibližně 370 kilometrů jihozápadně od Káhiry, přináší oáza život do jedné z nejdrsnějších oblastí na Zemi. Oáza byla vytvořena poté, co proláklina dosáhla hladiny vody, a objevily se zde přírodní prameny. Horké prameny jsou jednou z hlavních atrakcí v této zelenající se oblasti plné palem a také čerstvého ovoce. Zdejší voda dosahuje až 40 stupňů a vyniká svými léčivými vlastnostmi.

Černá poušť

Dále na jih od Bahariye je Černá poušť. Místo, kde leží stovky černých práškových kopců. Bezesporu jde o jednu z nejpodivnějších pouštních krajin na světě. Nejvyššímu bodu v Černé poušti se přezdívá „anglická hora“ a vzduchem zde létá jemný černý pískovcový prášek, který dokazuje známky sopečné činnosti, ke které zde v minulosti došlo.

poušť Farafra (zdroj foto: Autor: No machine-readable author provided. Nomo assumed, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=939318)

Vápencové balvany

Krajina mezi proláklinami Bahariya a Farafra se velmi rychle mění. O 30 kilometrů dále na západ již není po Černé poušti ani památky. Dominuje zde monochromatická rovina. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas a život zde téměř neexistuje. Ovšem zlaté vápencové balvany, které se zde objevily ještě před erozí půdy před miliony let, přeci jen poskytují domov zdejším živočichům. Těmi jsou především ohrožené druhy bílé lišky, egyptské gazely a berani.

126 kilometrů od Černé pouště se nachází Bílá poušť. Charakterizují ji úchvatné vlny z bílého vápence. Zdejší divy přírody jsou opravdu neskutečné.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu