Sůl nad zlato – to se ví, ale co jste o soli možná nevěděli?

Přidat na Seznam.cz

Vzpomínáte si na pohádku Byl jednou jeden král? Už v ní se vědělo, že sůl je nad zlato. Lidé si dnes bez soli nedokážou představit svůj den. Sůl přidáváme do pokrmů, přidáváme ji jen tak na chleba. Je však pravdou, že solí bychom neměli mrhat. Zbytečně moc soli tělu neprospívá. Solte tedy tak akorát, pokud můžete, soli se vyhněte, stejně jako to musí dělat ti, kteří drží třeba dietu ze zdravotních důvodů. Ano, mnohé zdravotní diety příliš soli zakazují. Jenže to není to jediné, co si o soli prozradíme.

I když se solí přijdeme do kontaktu takřka denně, je pravdou,  že o ní víme velice málo. Většina lidí ví o soli jenom to, že se s ní dochucují pokrmy. Jenže sůl je daleko zajímavější. Prozraďme si proto o ní několik faktů, které se vám od nynějška vybaví v paměti vždy, kdy přijdete se solí do kontaktu.


Fakta a zajímavosti o soli

  • Věděli jste, že doporučená denní dávka soli je 5-6 gramů soli? To lze přirovnat k jedné čajové zarovnané lžičce. Bohužel Češi dokážou spotřebovat daleko více, dokonce až šestnáct gramů soli, což není čajová lžička, ale naopak polévková lžíce.
  • Věděli jste, že sůl se nachází i v takových potravinách, které jsou sladké nebo chuťově neutrální? Ať už připravujete buchtu nebo zákusek, sůl do nich taky patří.
  • Věděli jste, že nejhůře na tom se solí jsou už hotové, připravené pokrmy, které jen ohřeje v mikrovlnné troubě? Jedna taková porce obsahuje sama doporučenou dávku soli na jeden den. Sůl se totiž vyskytuje v každém komponentu daného hotového pokrmu, často tak doporučenou denní dávku překračuje.
  • Věděli jste, že lékaři se shodují na tom, že by nám vystačila denní dávka soli o dvou gramech? Sůl k životu zkrátka potřebujeme, ovšem i doporučená denní dávka je podle lékařů příliš velká.
Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.