Spartakiáda byla ojedinělé cvičení svého druhu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo by řekl, že od první spartakiády uběhlo již 65 let? Je tomu skutečně tak a toto synchronizované cvičení bylo vnímáno jako jedna z největších akcí bývalého Československa konající se na Strahovském stadionu v Praze. Zahájení této události vedl pod svou taktovkou československý prezident Antonín Zápotocký.

Někdo si spartakiádu spojuje s komunistickým režimem u nás. Stručně a laicky řečeno je spartakiáda považována za vlasteneckou tradici sokolů. První spartakiáda tak měla své chyby, ale přesto nedopadla fiaskem. V masově organizovaném cvičení je také možnost zahlédnout vliv sovětského svazu (avantgardní umělci, barevné kompozice). V SSSR však spartakiáda něčemu předcházela např. zahájení olympijských her.

Jedinečná sláva versus vojenské cvičení

Věřte tomu nebo ne, ale tento fenomén je ztvárněn i v knize Petra Roubala. Ať už někomu spartakiáda připomíná spíše vojenské cvičení, není tak daleko od pravdy. První představení tohoto rázu pochází z šedesátých let v podobě mužských gymnastů. Vše doprovázeno hudebním zvukem včetně bubnů.

Některá vystoupení můžeme zdokumentovat již z let před první světovou válkou, kde hlavní roli sehrály desítky tisíc gymnastek. Nejvýznamnější je sokolské shromáždění z roku 1938 s obrovským mezinárodním publikem. Dále pak o deset let na to, již s prezidentem Klementem Gottwaldem.

Vnímání lidského těla dříve a dnes

Symbolika spartakiády z roku 1955 v sobě nese znaky i vyústění politické scény. Lidé tak svými postoji znázorňovali na stadionu pět hvězd. V jednoduchém pojetí se jednalo o tzv. explicitní symboliku. Spartakiáda z roku 1960 je spojována s optimismem komunismu a jeho vlády, až v roce 1965 došlo k průlomu konceptu spartakiády. Sešlo se až o polovinu méně účastníků a také zněly jiné tóny.

Je to zkrátka a jasně odraz šedesátých let s uvolněnou atmosférou a rétorickými choreografiemi, jenž mají jeden prostý cíl – najít společnou řeč s diváky a účastníky. Další roky se spartakiáda měnila spíše na sovětský charakter, kdy sloužila jako předehra k dalšímu vystoupení. Zatímco v dřívějších dobách je tělo propojováno se ztvárněním symbolů a písmen, dnes je vnímáno jako estetický prvek přirozeného pohybu.

Zdroje: wikipedia.org, english.radio.cz

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT