Smutné případy, kdy jedna zdánlivě nevinná chyba vedla k tragédii

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Všichni jsme někdy v životě udělali chybu, i když si to často nechceme přiznat. Přestože nám některé z těchto chyb pomáhají učit se a růst, neznamená to, že jsme imunní vůči budoucím chybám. Dětská chyba může spočívat v něčem jednoduchém, jako je zapomenutí uklidit hračky nebo neodevzdání domácího úkolu, chyba dospělého může být něco závažnějšího, jako je například omylem ponechaný zapnutý sporák.

Chyba a trest

Bez ohledu na to, o jakou chybu se jedná, nás však v důsledku našeho přehlédnutí čeká nějaké kázeňské opatření nebo trest. Obvykle ale nepokládáme zastřelení nebo ztrátu života jako „adekvátní trest“ za něco tak prostého, jako je chyba. Rozhodně bychom také nepředpokládali, že naše chyba v úsudku může vážně zranit nebo připravit o život někoho jiného. Bohužel to byla smutná realita těch, kteří jsou na tomto seznamu.

Nesprávné používání pesticidů

Ve snaze zahubit myši rozsypal Peter Balderas pod mobilní dům, který sdílel se svou ženou a jejich osmi dětmi v texaském Amarillu, fumigant používaný proti ničivým škůdcům a hlodavcům. Balderas získal tento pesticid od svého přítele.

Návod k použití byl naneštěstí pouze v angličtině, takže Balderas, který ovládal pouze španělštinu, si nebyl schopen přečíst o smrtícím plynu, který pesticid při nesprávném použití vytváří.

Proto když si někdo z okolí stěžoval na zápach pesticidu, Balderas zalezl pod svůj dům a pokusil se přípravek jednoduše smýt vodou ze zahradní hadice. Tento pesticid ale reaguje s vlhkostí, takže Balderas při tom nevědomky uvolnil plynný fosfin.

Dne 2. ledna 2017 šel k Balderasovým domů přítel a zavolal záchrannou službu poté, co zjistil, že je všem špatně. Čtyři z Balderasových dětí, tři chlapci ve věku 7, 9 a 11 let a 17letá dívka, bohužel následně zemřeli na komplikace akutní expozice fosfidu hliníku a plicního edému. Balderas a jeho další čtyři děti byli několik dní hospitalizováni, manželka strávila několik týdnů na jednotce intenzivní péče, ale přežila.

Vjetí na špatnou příjezdovou cestu

Dne 15. dubna 2023 devatenáctiletý Blake Walsh, dvacetiletá Kaylin Gillisová a další dva kamarádi společně cestovali na večírek, který v Hebronu ve státě New York pořádali absolventi místní střední školy.

Těsně před desátou hodinou večerní skupina vjela na příjezdovou cestu k rezidenci, kde se podle jejich předpokladu večírek konal. Bohužel vzhledem k venkovské oblasti, nedostatečnému mobilnímu spojení a špatně osvětleným příjezdovým cestám si skupina přátel až příliš pozdě uvědomila, že je na špatném místě.

Bohužel, přestože nikdo ze skupiny nevystoupil z vozidla a ani se nepokusil vstoupit na pozemek, když se začali otáčet, aby odjeli, majitel nemovitosti, 65letý Kevin Monahan, vypálil ze své verandy dva výstřely.

Kaylin, která seděla na sedadle spolujezdce, zasáhla jedna kulka do krku. Walsh ujel přibližně osm kilometrů, než dojel do sousedního města Salem, kde byl signál, a mohl tak zavolat na tísňovou linku. Bohužel bylo již pozdě.

Puška, ze které se právě vystřelilo.
zdroj: unsplash.com

Zákazník si spletl zaměstnance obchodu se zlodějem

Dne 31. prosince 2022 přijel Quadarius McDowell se svým vozem do prodejny ve městě Decatur ve státě Georgia, aby si nechal opravit brzdy. Když se však McDowell vrátil pro své vozidlo, došlo k tragédii. Po návratu spatřil Daniela Gordona, jak řídí jeho vozidlo na parkovišti. Gordon byl mechanikem v provozovně a s vozem jel na zkušební jízdu.

McDowell se bohužel domníval, že se mu Gordon snaží vozidlo ukrást, a začal několikrát střílet, přičemž Gordona zasáhl a poté z místa činu utekl. Gordon byl převezen do místní nemocnice, ale nepřežil. McDowell byl krátce nato nalezen, jak se skrývá poblíž, a byl zatčen.

Výběr špatného úkrytu při hře na schovávanou

Dne 7. května 2023 si skupina dětí hrála na schovávanou v městečku Starks ve státě Louisiana. Děti ale  udělaly nešťastnou chybu, že si hrály na schovávanou na cizím pozemku. Když proto majitel pozemku zpozoroval „stíny před svým domem“, šel si pro svou střelnou zbraň.

Ačkoli děti nechtěly nikomu ublížit, Doyle po nich začal střílet a nevědomky zasáhl čtrnáctiletou dívku do zátylku. Doyle byl zatčen a obviněn z ublížení na zdraví.

Záměna identity

Šestatřicetiletá Kerisha Johnsonová z Baton Rouge v Louisianě byla v devátém měsíci těhotenství, několik dní před porodem své třetí dcery. 16. dubna 2023, když jela vyzvednout své starší děti a jejich kamarády z velikonočního večírku, několik lidí vytáhlo zbraně, namířilo na její auto a začalo střílet. Johnsonová se pokusila z místa činu utéct, ale byla zasažena, což ji i její nenarozené dítě zabilo.

Střelci se v noci předtím na stejném místě střetli s vozidlem, které při průjezdu kolem vystřelilo do vzduchu. Bohužel, když Johnsonová přijela, spletli si její bílý sedan s tímto vozidlem a začali na ni střílet. Pachatelé byli později zatčeni a obviněni z vraždy.

Vyzvednutí sourozenců ve špatném domě

Dne 13. dubna 2023 požádala matka šestnáctiletého Ralpha Yarla, aby vyzvedl své mladší sourozence u jejich kamarádů na adrese Northeast 115th Terrace v Kansas City ve státě Missouri. Yarl však v domě nikdy předtím nebyl a omylem dorazil na špatnou adresu – Northeast 115th Street.

Aniž by si byl vědom svého omylu, zajel s autem na příjezdovou cestu a poté vyšel po schodech nahoru a zazvonil na zvonek. Po dlouhém čekání otevřel osmdesáti čtyřletý Andrew Lester, který vytáhl zbraň a zamířil přímo na Yarla. Yarl uvedl, že mu Lester řekl: „Už sem nikdy nechoď.“ Poté stiskl spoušť a zasáhl Yarla do hlavy a pravé ruky.

Navzdory svým zraněním Yarl z místa dokázal odejít, byl převezen do nemocnice, a přestože přežil, utrpěl traumatické poranění mozku. Lester později policii tvrdil, že byl vyděšený a domníval se, že se někdo pokouší vloupat do domu.

Zdroj: cbsnews.com, newsweek.com, people.com, abcnews.go.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu