Slavné ženy z historie, které pomohly udělat svět lepším místem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo ví, jaká by byla dnes doba, kdy se nestaly tyto historické mezníky. Zřejmě by ženy neměly žádná lidská práva ani postavení. Pojďme se společně podívat na posledních pár žen, které se zapsaly do této historie.

Amelia Earhart

Průkopnice a autorka amerického letectví. Poprvé vystoupala k nebesům v roce 1921, kdy jí bylo 24 let. V následujícím roce překonala výškový rekord žen, který činil 14 000 stop. V roce 1932 se stala první ženou, která sama letěla přes Atlantik a během následujících pěti let pokračovala v překonávání leteckých rekordů.

V červnu 1937 se Earhart vydala na let kolem světa a stala se prvním člověkem, který přeletěl z Rudého moře do Indie. Záhadné zmizení nad Tichým oceánem dosud nikdo neodhalil. Existuje kolem toho několik teorií, od zajatí Japonci až po nouzové přistání na Nikumaroro.

Earhart a navigátor Fred Noonan však zmizeli někde nad centrálním Tichým oceánem poblíž ostrova Howland. Vysvětlení jejich zmizení je stále záhadou, nicméně existuje několik teorií.

Někteří věří, že Earhart a Noonan byli zajati Japonci, zatímco jiní tvrdí, že pár nouzově přistál na Nikumaroro (tehdy nazývaném Gardnerův ostrov).

Podle této vize žili Earhart a její spolucestovatel Noonan jako trosečníci na malém neobydleném ostrově, kde nakonec i zemřeli. Stále však neexistují žádné konkrétní důkazy, ale americké námořnictvo dospělo k závěru, že Earhartovi a Noonanovi došlo palivo, narazili do Pacifiku a utopili se.

Frida Kahlo

Mexická umělkyně Frida Kahlo vytvořila obrazy a kresby. Z důvodu ztvárňování pohlaví, tříd a kultury se stala důležitou osobností feminismu. Kahlo se nebála být sama sebou a odvážně vystavovala na odiv své „mužské“ rysy v autoportrétech, např. knír.

Její obrazy s potraty byly kontroverzním tématem již v tehdejší době. Na veřejnosti se o nich mluvilo jen zřídka. Prostřednictvím svého umění Kahlo odhalila své fyzické a duševní utrpení, ale také vydláždila cestu pro lepší postavení žen.

Susan B. Anthony

Americká sociální reformátorka Susan Brownell Anthony se narodila v rodině Quakerů, která bojovala za sociální rovnost. Ve věku 17 let shromáždila kolem 400 000 podpisů na podporu zrušení otroctví a celý život pokračovala v boji za rovnost všeho druhu.

V roce 1856 se stala agentkou státu New Yorku pro Americkou společnost proti otroctví. V roce 1852 se Anthony zúčastnila své první Národní úmluvy o právech žen. Zbytek života strávila bojem za práva žen a stala se klíčovou vůdkyní hnutí za volební právo žen v USA.

Shirley Chisholm

Americká politička Shirley Chisholm byla první afroameričankou zvolenou do kongresu USA. Stala se známou silnou liberální osobností, která se postavila proti vývoji zbraní a válce ve Vietnamu. Založila také Národní politický klub žen, podpořila dodatek o rovných právech a legalizovala provádění potratů.

Zdroj: mymodernmet.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu