Slavné ženy z historie, které pomohly udělat svět lepším

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Obešli bychom se dnes bez teorie radioaktivity? Je radium vhodné k likvidaci nádorových buněk? Jaká by byla kvalita ošetřovatelství bez Florence Nightingalové? A spoustu dalších zajímavostí se dozvíte v následujících dvou dílech.

Marie Curie

Francouzsko-polská fyzička Marie Skłodowska Curie byla profesí fyzik a chemik v oblasti radioaktivity. Její výzkum vydláždil cestu pro nové účinné léčby rakoviny, které mají využití dodnes. Jako první žena získala Nobelovu cenu, kterou pak zdvojnásobila. První Nobelova cena se týkala fyziky – získala ji společně se svým manželem Henri Becquerelem. Další cena je v chemii.

Curie vyvinula různé způsoby oddělení radioaktivních izotopů a objevila dva nové prvky – radium a polonium. Radium se podílí na zabíjení rakovinných buněk. Marie Curie je také zodpovědná za stanovení teorie radioaktivity. Zkoumala její vliv na lidské zdraví, který je samozřejmě fatální. Její jméno je spojováno dost často i s rakovinou – její výzkum nadále pomáhá nevyléčitelně nemocným pacientům po celém světě.

Emmeline Pankhurst

Britská politická aktivistka Emmeline Pankhurstová je proslulá vedením britského hnutí a pomohla ženám získat volební právo. V roce 1903 založila sociální a politickou unii žen, která na protest proti volebnímu právu používala militantní taktiku. Aktivistka byla 13krát uvězněna, ale boje se nikdy nevzdala. Parlament udělil britským ženám omezené volební právo v roce 1918. Až v roce 1928 byla ženám dána plná volební práva, to už ovšem byla tato hrdinka po smrti.

Ada Lovelace

Hraběnka z Lovelace nebo také anglická matematička a spisovatelka je považována za první počítačovou programátorku. Je proslavená svou prací na navrhovaném mechanickém univerzálním počítači Charlese Babbageho. V 70. letech byl po ní pojmenován počítačový jazyk ADA.

Mary Wollstonecraft

Anglická spisovatelka a filozofka Mary Wollstonecraftová obhajovala práva žen. Nejpopulárnější je ze své knihy Ospravedlnění práv ženy vydané v roce 1792. Dnes je stále považována za jednu ze zakladatelek moderního feminismu. Jejím tvrzením je, že ženy by měly mít stejná základní práva jako muži.

Florence Nightingale

Florence Nightingaleová povoláním britská zdravotní sestra, sociální reformátorka a statistička. Napsala více než 150 knih, brožur a zpráv o zdravotních potížích. Také se zasloužila o vytvoření jedné z prvních verzí koláčového grafu. Její zásluha však nejčastěji směřuje ke snaze zlepšit kvalitu nemocnic. V roce 1860 založila nemocnici sv. Tomáše a školu pro sestry. Její úsilí o reformu zdravotní péče výrazně přispělo k dokonalejším modelům péče v 19. a 20. století.

Během krymské války se kasárna Scutari přeměnila na britskou vojenskou nemocnici. Když v roce 1854 přijela Florence s dalšími zdravotními sestrami prožívala zděšení špinavými podmínkami. Jejím posláním bylo zmírnit utrpení pacientů. Stala se známou paní s přízviskem „Dáma s lampou“. V noci totiž obcházela pacienty mezi postelemi a v ruce držela světlo.

Zdroj: mymodernmet.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu