Mořská panna – legendární stvoření s horní lidskou částí těla a dolní s ocasem ryby a podobné božské bytosti se objevují již ve starověkých mytologiích, např. Chaldejský bůh moře Ea nebo Oannes. V evropské kultuře byly mořské panny nazývané sirény a přirovnávány k vílám, které vlastnily magické a prorocké schopnosti.
Milovaly hudbu a často zpívaly. I když je jejich věk spojován s dlouhým životem bez duše, nebyly považovány za nesmrtelné. Vodní savci jako dugong a kapustňák, kteří kojí svá mláďata lidským způsobem nad vodou, jsou vnímány za základ těchto legend.
Řecká mytologie
A vzhledem k tomu, že většina naší planety je pokryta vodou, není divu, že se před staletími věřilo, že oceány skrývají tajemná stvoření, včetně mořských hadů a panen. Legenda hovoří o formě existující tisíce let a je spojována s babylónským božstvem.
Bůh ryb měl údajně hlavu s vousy a korunu na hlavě, ale neúplné tělo člověka (od pasu dolů má tvar ryby). Řecká mytologie obsahuje příběhy boha Tritona – mořského posla moře a několik moderních náboženství včetně hinduismu a Candomble (afro-brazilská víry), které uctívají bohyně mořských panen dodnes.
Zvláštnosti ze života mořských panen
Mnoho dětí je pravděpodobně nejvíce obeznámeno s Disneyovou verzí „Malá mořská víla“, poněkud odlišnou verzí pohádky Hanse Christiana Andersena, která byla poprvé publikována v roce 1837. V některých legendách ze Skotska a Walesu se mořské panny spřátelily a dokonce i vdaly s lidmi.
K tomu se traduje další příběh. Manželství mezi mořskou pannou a mužem závisí údajně na tom, co jí ukradne. Ve většině případů se jedná o opasek, hřeben nebo zrcadlo. Pokud předměty nenajde, žije nad hladinou v lidské podobě. Když ano, vrátí se do moře.
Mořské panny, ale i mořští muži, jsou pro člověka chápány jako nebezpečné bytosti. Jejich dary přinášely neštěstí. Pokud se urazili, dokázali způsobit povodně i jiné katastrofy. Někdy lákali smrtelníky k utonutí nebo k životu s nimi pod vodou, podobně jako Lorelei z Rýna. Mořská panna je ztvárněná také na lavičce v kostele Zennor v anglickém Cornwallu.
V knize od Meri Lao je poznamenána jedna zvláštní věc
Na Shetlandských ostrovech žijí mořské panny jakožto úžasně krásné ženy, žijící pod mořem. Musí být však velmi opatrné, aby při putování po souši nepřišly o svou rybí kůži. Nemohly by se tak vrátit zpět do své podvodní říše.
Kulturní pojetí
Ve folklóru byly mořské panny často spojovány s neštěstím a smrtí, což lákalo potulné námořníky svést loď z kurzu a narazit na skaliska. Je to vidět i v moderním filmu Piráti z Karibiku z roku 2011. Na vlnách podivna jsou však podobou blíže k legendárním tvorům, oproti Ariel od Disneyho.
Zdroj: livescience.com, britannica.com