Šachy, plavky, popcorn i fotbal. Běžné věci, které byly kdysi zakázány

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svět i lidstvo se neustále mění, a tak není překvapením, že některé věci, které dnes považujeme za samozřejmé, byly dříve zakázané. Zákazy se týkaly sportů, nápojů, oblečení i svátků. Pojďme se na některé z nich podívat.

Fotbal

Fotbal je dnes jedním z celosvětově nejoblíbenějších sportů. Ve své rodné Anglii má ale překvapivě pohnutou historii. Byl zde totiž hned několikrát zakázán. První zákaz vydal 13. dubna 1314 král Eduard II., který zakázal hraní fotbalu v Londýně. Důvodem byl údajný hluk, který s fotbalem souvisel.

Druhý zákaz následoval v roce 1331, Eduard III. zakázal fotbal ještě více. Tentýž král o třicet let později dokonce zakázal všechny sporty a nařídil, aby se všichni místo toho věnovali lukostřelbě. Rovněž Richard II., Jindřich IV. a Jindřich V. během své vlády fotbal zakázali.

Vánoce

V 17. století angličtí puritáni dokázali nemožné, zakázali vánoční svátky. Puritáni zastávali přísný výklad křesťanství a věřili, že všechny formy oslav, včetně Vánoc, jsou hříchy. Navíc Vánoce považovali za pohanský svátek.

Vánoční svátky byly v Anglii poprvé zakázány v roce 1644 poté, co se puritáni získali většinové zastoupení v anglickém parlamentu. Podobný zákaz vydali o něco později též puritáni v americké Nové Anglii. Zakázány byly vánoční stromky, ozdoby i typické pokrmy.

Aby se zajistilo, že nikdo nebude tajně slavit Vánoce, bylo požadováno, aby všechny podniky zůstaly na Vánoce otevřené. Po městech navíc chodili speciální hlasatelé, kteří zákaz připomínali. Vánoce zůstaly v Anglii zakázány až do roku 1660 a v Nové Anglii až do roku 1681.

Šachy

Zákaz se dotkl i tak nevinné hry, jako jsou šachy. V různých historických obdobích bylo hraní šachů zakázáno v mnoha státech, například v Persii, Egyptě, Japonsku, Francii či Afghánistánu. V současnosti jsou šachy zakázány v Saúdské Arábii.

V Persii bylo hraní šachů zakázáno v roce 644 n. l. poté, co město dobyla muslimská armáda. Důvodem byla údajně obava, že by hraní šachů mohlo vést k hazardu. V roce 1195 byly šachy zakázány východní pravoslavnou církví a v roce 1254 se zákaz objevil i ve Francii. Král Ludvík IX. prohlásil, že šachy jsou „zbytečné a nudné“.

Taliban zakázal šachy v roce 2001. Jeho představitelé tvrdili, že lidé kvůli jejich hraní zmeškají modlitby a že šachy mohou podporovat hazardní hry. V roce 2016 zákaz následovala Saúdská Arábie, podle níž hra „zabíjí čas“.

Hraní šachů.
zdroj: unsplash.com

Popcorn

Věděli jste, že v éře němého filmu byl v kinech zakázán popcorn? Filmy tehdy byly zábavou především pro příslušníky vyšších vrstev, kteří byli schopni číst titulky. Kina byla též draze vybavena, podlahy byly například pokryty koberci. Majitelé kin tak nechtěli, aby jim popcorn, který byl běžně prodávaným pouličním jídlem, koberce znečistil, a tak jeho konzumaci v kinech zakázali.

To se změnilo během hospodářské krize v 30. letech, kdy se objevily první zvukové filmy. Lidé už nepotřebovali být „vzdělaní“, aby si užili své oblíbené filmy. Tím se kina otevřela i nižším vrstvám a s nimi i popcornu, který byl jedním z mála „jídel“, které bylo v době krize levné.

Prodejci popcornu si uvědomili obrovský tržní potenciál a přesunuli se blíže ke kinům. Majitelé kin si rovněž dobře uvědomili, co se děje, a začali tak od prodejců vybírat poplatky za prodej popcornu v okolí svých provozoven. Zanedlouho se popcorn začal prodávat uvnitř kina.

Bowling

Dalším sportem, který byl britskými králi zakázán, byl bowling. Král Eduard III., o němž jsme se již zmínili, že zakázal fotbal, zakázal v roce 1366 i bowling, protože odváděl pozornost lidí od lukostřelby. Král Eduard IV. ho zakázal znovu v roce 1477 spolu s několika dalšími sporty a hrami kvůli obavám, že brání lidem v tom, aby se zdokonalovali v lukostřelbě. Králi se zdálo, že jeho družina tráví více času hraním kuželek a sportováním než cvičením lukostřelby.

Ženské kalhoty

V roce 1800 vydala pařížská policie nařízení, že ženy, které chtějí nosit mužské oděvy, tedy kalhoty, musí nejprve požádat o povolení policejní ředitelství. V roce 1892 byl zákon reformován tak, aby ženy mohly nosit kalhoty v případě, že pojedou na koni.

V roce 1909 byl zákon dále reformován a povolil ženám nosit kalhoty též při jízdě na kole. Až v roce 1969 požádala městská rada tehdejšího šéfa pařížské policie, aby zákon zrušil. Ten to ale odmítl, přestože zákon již nebyl dlouho vymáhán.

Zrušení bylo odmítnuto s odůvodněním, že zákon by se mohl stát opět nezbytným vzhledem k nepředvídatelnosti módy. Ironií osudu pařížské policistky později začaly nosit kalhoty jako součást uniformy. Oficiálně byl tento zákon zrušen až 31. ledna 2013.

Plavky

Plavky vyvolaly na počátku 20. století „morální paniku“. Před rokem 1900 se plavky vyráběly tak, aby zakrývaly celé tělo, byly dokonce srovnatelné s běžným každodenním oblečením. Situace se změnila ve 20. století, kdy se koupací oděv stal těsnější, kratší a bez rukávů.

Ve snaze zachovat veřejnou mravnost začaly města a pláže přijímat zákony a vyhlášky, které stanovovaly minimální délku plavek.

V roce 1919 v New Yorku najali speciální policistky, které hlídaly pláže a dohlížely na to, aby ženy nosily pouze schválené plavky. První změna se objevila o dva roky později na Havaji, kde ženám povolili nosit krátké plavky pod podmínkou, že si je zakryjí delší látkou. Celkově se situace začala měnit ve 30. letech 20. století, kdy vlády začaly tolerovat ženy s kratšími plavkami, ale pouze na chvíli.

Další obětí války proti veřejné neslušnosti se totiž staly bikiny. Brzy po svém uvedení na trh v roce 1946 vyvolaly vlastní morální paniku. Bikiny byly zakázány ve Francii, Španělsku, Itálii, Portugalsku, Austrálii a v některých částech USA. Nějakou dobu se nesměly objevovat ani v hollywoodských filmech.

Zdroj: telegraph.co.uk, cinemablend.com, livescience.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu