Proč nevěsty nosí bílé svatební šaty?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V mnoha kulturách je bílá barva spojována s čistotou a ctností. To je právě jeden z důvodů, proč některé nevěsty nevolí jinak než právě tuto skvostnou barvu. Děje se tak zejména na Západě. Dost často uslyšíte tvrzení, že nevěsty nosí bílou barvu, protože je to tradice. Jenže ono to tak úplně není, historicky nebyla bílá barva tou jedinou volbou pro svatební šaty. Ve skutečnosti si nevěsty častěji vybíraly i jiné barvy. A jednalo se právě o praktické důvody, které k tomu vedly. Bílé šaty by si nevěsta nemohla vzít jindy, než na svatební den. Bílá totiž, jak známo, není vhodná pro opakované nošení.

Počátek je spojován s bílou tunikou, nikoliv se šaty

Pokud chceme sáhnout do hlubokých kořenů historie, dostaneme se až do období před více, než 2000 lety do římské republiky, kdy nevěsty nosily bílou tuniku.

Bílá barva představovala čistotu a symbolizovala nejen cudnost ženy, ale také její přechod k vdané římské matróně. To se spojovalo s panenskou bohyní krbu, domu a rodiny – Vestou, kde sloužily chrámové kněžky oděné ve výrazném bílém oděvu.

Po pádu římské říše vyšel bílý sňatek z módy. Od středověku do poloviny 19. století si většina nevěst jednoduše oblékla nejlepší šaty nebo si koupila nové, které se daly znovu nosit. Bílá prostě nebyla výhodná ve světě bez tekoucí vody – nebo tam, kde se prádlo pralo ručně.

Bílé šaty jsou symbolem svěžesti a čistoty dětství

U většiny amerických nevěst se tento sen uskutečňuje v nádherných bílých svatebních šatech. Je to jen zdánlivě nadčasová tradice, která je středem pozornosti a fantazií malých dívek? Není, podle průzkumu časopisu Brides Magazine, mělo v roce 2018 asi 83 % nevěst na svůj velký den bílé šaty.

Proč tedy tolik nevěst dnešní doby sahá právě po bílých šatech?

Dělají to do značné míry kvůli trendu, o kterém v podstatě nemají ani tušení. Bílé šaty na svatbě začaly s královnou Viktorií v roce 1840 s princem Albertem. Když se Victoria rozhodla nosit bílé šaty s jemnou detailní krajkou vyráběnou britským krajkovým průmyslem, její módní volba byla široce popularizovaná v novinách a časopisech.

Móda tak brzy ovlivnila domácí i mezinárodní proudy

Význam bílých svatebních šatů, který byl původně přijat bohatšími nevěstami se nakonec rozšířil na všechny ekonomické úrovně a ve 20. století je upevněn jako „tradice“. Svatební šaty zkrátka a jasně představují mnohem více než jen ledajaké šaty. Je to také ztělesnění snu.

Zdroj: britannica.com, theconversation.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu