Proč není Austrálie ostrov, ale kontinent?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Austrálie svou rozlohou odpovídá asi 7,7 milionům čtverečních km a je nejmenším kontinentem na Zemi. Ve skutečnosti je rozlohou blíže Grónsku než Jižní Americe. Činí tento fakt z Austrálie ostrov velký, jako Grónsko?

Ačkoliv se Austrálii někdy nazývá „ostrovní kontinent“, většina geografů považuje ostrovy a kontinenty za dvě oddělené části. Ostrov je považován za masu země, která je zcela obklopena vodou a také menší než kontinent. Podle této definice nemůže být Austrálie ostrovem.

Jaký je rozdíl mezi Austrálií a Grónskem?

Proč není Grónsko svými 2 365 225 km čtverečními považováno za kontinent, ale za největší ostrov na světě? Bohužel neexistuje striktní vědecká definice kontinentu. Můžeme se však řídit několika kritérii, která se běžně používají k rozlišení jednoho kontinentu od druhého.

Známe důvody…

Za prvé, je tu geologický rozdíl. Zatímco Austrálie a většina Asie jsou umístěny na samostatných tektonických deskách, Grónsko sdílí tektonickou desku se Severní Amerikou.

Za druhé hraje roli také biologický rozdíl. Velké procento australských rostlinných a živočišných druhů, nenajdete nikde jinde na světě, než v Grónsku.

Za třetí, je zde antropologické rozlišení. Domorodí lidé jsou omezeni na Austrálii, zatímco domorodí Grónci patří do skupiny národů (Inuitů), jenž se vyskytují po celé Arktidě, včetně částí Kanady, Spojených států a Ruska.

I když každé z těchto kritérií nemusí být samo o sobě dostačující – Evropa a Asie vlastní společnou tektonickou desku, ale z kulturních důvodů jsou obvykle považovány za samostatné kontinenty – společně tvoří obecné chápání toho, co se kvalifikuje jako kontinent.

Samozřejmě jde také o základní záležitost, kterou je velikost. Austrálie je téměř čtyřikrát větší než Grónsko. Pokud by si byly mnohem blíže, mohlo by mít Grónsko status spíše kontinentu a Austrálie zase ostrovní status.

Obrovský rozdíl mezi těmito dvěma pojmy, vytváří také slušná dělící vzdálenostní čára.

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu