Příběh panenky Barbie: je jen konzumním sdělením sexismu a materialismu, jak se mnozí domnívají?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz


Jak by taková nevinná panenka jako je Barbie, mohla být dávána do souvislosti s tímto tvrzením? Každá malá holčička si ráda hraje s těmito panenkami, aniž by samy věděly, co se za tímto tajným kontextem skrývá.

Barbie dělá radost dětem po celém světě, i přestože je mnohými zpochybňována

Přijde vám, že má absurdní vlastnosti? Chodí na podpatcích, má neskutečně dlouhé nohy, nepřiměřeně velká prsa a dokonalou tvář společně s rafinovanými doplňky, ale věřte tomu, že je i o něčem jiném, což dokazuje právě následující příběh.

Příběh dívky milující Barbie

Holly Rodriguez jako dítě milovala panenky Barbie, ale její poselství bylo úplně jiné. Barbie jí změnila život. Matka Holly nastoupila na vysokou školu v roce 1964 se snem – stát se učitelkou. O dva roky později prodělala revmatickou horečku, která neměla jednoduchý průběh a ohrozila ji na životě.

Po zotavení z dlouhé nemoci se na školu vrátila a zasnoubila se s Hollyiným otcem. Studium však nedokončila a tato životní událost se stala jednou z největších lítostí v životě, ale byla přesvědčena, že její dcera to dokáže.

Rodina Holly má snědou a hnědou pokožku, jelikož žije na jihu. Její matka ztvárněním panenky ve snědší podobě, chtěla poukázat na uznání, i přes jiný odstín pokožky.

Namalovala nezvyklou panenku, která vlastnila hnědou kůži

Zatímco přátelé Holly měli bílé Barbie, ona sama rozšiřovala sbírku panenek snědších. Sbírku Barbie rozšířil i její otec, který vystupoval jako jazzový hudebník a vozil Barbie z Washingtonu, které byly samozřejmě z edice „Black Barbies“.

Když Holly dovršila šesti let, použila její matka Barbie jako výchovný prostředek k vystudování školy. Barbie představila jako všestranně nadanou panenku, která zvládá mnoho profesí – od učitelky a modelky až po úspěšnou podnikatelku.

Holly tato věta zní v uších jako dnes: „Jednoho dne vyrosteš a půjdeš na vysokou školu, a když ji vystuduješ, budeš mít jakoukoli kariéru, kterou chceš, stejně jako Barbie.

Z Barbie se tak stal klíč k posílení postavení její vnímavé dcery

Vystudovala vysokou školu, protože Barbie se stala jejím vzorem. Chápala své Barbie jako nezávislé, kariérně orientované, soběstačné a podmanivé příklady toho, čeho by ženy mohly dosáhnout.

Zdroj: psychologytoday.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu