Prdím na vás – tradiční japonský svitek zobrazuje netradiční téma umění

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dlouhý svitek se na první pohled svým provedením neliší od běžného japonského umění. Barevně oděné postavy však na každém kousku doplňuje šedý stín začínající u zadnice některé z nich nebo vychází z pytle, který vyobrazení lidé nesou. Hádáte správně, celý svitek zobrazuje prdící lidi, lidi útočící pšoukem na jiné lidi a také lidi svádějící bitvy v prdění.

Tradiční japonské umění

Nejprve trochu teorie. V japonské kultuře se objevují závěsné svitky (kakemono či kakejiku) s kaligrafií nebo tušovou malbou již dlouhá staletí. V Číně, s níž byla země v 1. polovině 1. tisíciletí velmi spjata, jsou takové svitky známé od dob čínské říše Tchang (7. až 10. stol. n. l.). V Japonsku se v tomto časovém úseku vystřídala tři období – Jamato (4. až 8. stol.), Nara (8. stol.)aHeian (8. až 12. stol.) a právě v tom posledním zmíněném se začínají objevovat svitky i zde.

Na začátku pravděpodobně obsahovaly pouze kaligrafie a Japonci si je spojovali s buddhistickými skripty vystavovanými v chrámech. V období Kamakura (12. až 14. stol.) však začínají pronikat do běžného života a dostávají se jako estetický doplněk do japonských domů. V následujícím období Muromachi (14. až 16. stol.) se stávají i součástí čajového obřadu.

Svitek zaznamenávající prdění

Vskutku zajímavý umělecký počin vznikl v období Edo (17. až 19. stol.), pravděpodobně okolo roku 1800. Dlouhý svitek He-gassen, jehož název se dá přeložit jako Bitva prdů, zobrazuje postavy, které opravdu pouští pšouky. Svitek měří 30 x 1000 cm a má ho na svědomí neznámý umělec (nebo skupina umělců). Inspiroval i další umělce v pozdější době, např. Uutagawu Kuniyoshiho.


zdroj: Waseda University

Na svitku se vyskytuje několik scén, které mají jedno společné – minimálně jedna z vyobrazených postav v ní prdí. Pšouky na sebe pouští i celá skupina osob navzájem, jednoduše svádějí prdící bitvu. Sílu vypuštěného plynu dokazuje proražená deska, odmrštěná kočka a množství povalených věcí i lidí. Jedna část zobrazuje i sbírání prdů do pytle a jejich následné vypouštění ven. Nechybí ani „útok“ z koně za jízdy.

Proč něco takového vzniklo?

Kontext doby by nám mohl osvětlit leda nějaký japanolog. Možná se jedná o reakci na nějakou politickou nebo sociální změnu. Svého času prý bylo prdění běžným projevem nelibosti, čemuž by odpovídalo i to, že na některých obrázcích jsou cílem „voňavého“ útoku zřejmě běloši, jejichž kulturní vlivy v Japonsku nechtěli.

zdroj: Waseda University

Vzhledem k tomu, jak moc se japonská kultura od té naší liší, můžeme jen hádat. Možná byl svitek dokonce považován za poklesek a někde ukryt. Třeba v tom ale na druhou stranu nemusíme hledat žádný skrytý význam a jedná se jen o obyčejnou ukázku toho, že nadýmání a jeho projevy považovali Japonci za zábavné.

Svět toto umělecké dílo obletělo díky japonské univerzitě Waseda, která je digitalizovala.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu