Prasátka i švábi. Valentýnské tradice, které vás překvapí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svátek svatého Valentýna se sice v našich končinách netěší zdaleka takové oblibě jako v Americe, ale přesto každý rok přibývá lidí, kteří si v tento den dávají malé dárky. K nejoblíbenějším patří především kytice rudých růží a bonboniéra ve tvaru srdce doplněné o přáníčko se zamilovaným vzkazem. V různých dobách a kulturách si ale 14. únor lidé připomínali a připomínají i jinak.

Řekni to květinou

Ne vždy byly hlavní valentýnskou květinou růže. V 19. století ve Spojených státech amerických kytice, které dívky na Valentýna dostávaly, obsahovaly různé druhy květin, přičemž každá květina byla vybrána tak, aby vyjadřovala určitý význam.

Kytice tak nebyla jen kyticí, bylo v ní „zakódováno“ celé poselství. Například kytice se žlutou akácií, narcisy a sněženkami obsahovala zprávu, že obdarovaného tajně zbožňujete a doufáte, že by tyto city mohl opětovat. Posílání těchto kytic do značné míry samozřejmě záleželo na tom, k jakým květinám jste měli přístup. Ve větších městech s květinářstvími byl výběr větší než na vesnici.

Papírová skládanka s dárkem

V 18. a 19. století byly v Anglii a Spojených státech amerických oblíbeným valentýnským dárkem speciální skládanky. Ty byly vyrobené ze složitě poskládaného papíru, na jehož různých rozích byly napsány části vzkazu nebo zamilované verše.

Jelikož byla skládanka určena k přečtení v určitém pořadí, byly záhyby obvykle očíslovány, aby obdarovaný věděl, jak má postupovat. Někdy uprostřed čekal také malý dárek.

Prasátka a perníčky

Svatý Valentýn, nazývaný Valentinstag, se v Německu ujal po skončení druhé světové války. Od té doby si Němci tento den do značné míry pojali po svém. Jak? Například zakomponováním prasátek, která jsou v Německu symbolem štěstí, do valentýnských dárků. Němci také na Valentýna rozdávají velké perníčky ve tvaru srdce, známé jako lebkuchen. Ty mohou obsahovat osobní vzkaz.

Valentýnské perníčky ve tvaru srdce.
zdroj: pixabay.com

Hromadné sňatky

Aby pomohly dvojicím, které si nemohou dovolit vlastní svatbu, pořádají místní samosprávy na Filipínách na svatého Valentýna hromadné svatby. Například 14. února 2010 se na předměstí Manily konal obřad, při kterém bylo najednou sezdáno celkem tisíc pět set párů.

Japonská čokoláda

V Japonsku ženy tradičně dávají mužům valentýnskou čokoládu. Existují různé druhy čokolády. Honmei choco, což znamená čokoláda na opravdové city, se dává partnerům a manželům, zatímco Giri choco, čokoláda vděčnosti, je určena pro mužské kolegy či spolužáky.

Šváb se jménem ex

Květiny, čokoláda, dárky, všechny tyto věci mohou být úžasné, ale někdy vztah nefunguje, což může Valentýna ztížit. Pokud však na bývalého, který je zodpovědný za vaše zlomené srdce, stále myslíte, existuje netradiční valentýnské řešení – švábi.

Některé americké zoologické zahrady umožňují lidem zaplatit malý poplatek za to, že dají švábovi jméno po vašem bývalém partnerovi či partnerce. Kromě toho tomuto člověku na Valentýna pošlou speciální certifikát na památku.

Oslava přátelství namísto lásky

V některých částech Latinské Ameriky je 14. únor svátkem přátel, nikoliv pouze milenců. Je známý jako El Día del Amor y Amistad (Den lásky a přátelství) a je určen k uznání a uctění přátelství. V Salvadoru si lidé v tento den losují jména a vyměňují dárky v rámci tradice známé jako Amigo Secreto (Tajný přítel).

V 80. letech 20. století začaly též Estonsko a Finsko 14. února vedle romantické lásky slavit přátelství. Místo toho, aby si lidé v těchto zemích vyměňovali přáníčka nebo chodili na večeři se svým partnerem, dělají to s přáteli.

Zdroj: time.com, bbc.co.uk, metmuseum.org, nhk.or.jp, bronxzoo.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu