Pop-kulturní historie nejrozporuplnější barvy světa: uhodnete, které?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jsou jemné růžové tóny spojené s nevinnou ženskostí až primitivismem? Zejména muži s ní mají problém a vidět ženu od hlavy až k patě oblečenou v růžové, je pro ně stále jaksi nepřijatelné. Zřejmě nikdo z nás ani netuší, že sahající kořeny dokumentující růžovou barvu, jsou v kontextu právě s muži.

Je tato módní vlna pouze pro ženy?

Ne! Není totiž výjimkou potkat v růžovém tričku nebo košili také muže. V letech 1950 až 2010 zvedala společnost obočí úžasem, když byl takto spatřen oblečený muž (spíše ve věku chlapce), ale o dalších pár let později se rozdíl neskutečně stírá. Otázkou však zůstává: „Máte na to odvahu nosit růžovou barvu?“

foto: Freepik

Růžová je barva spojená s mnoha představami

Co třeba s perličkovou koupelí, hudbou nebo květinami? Každý si v ní najde to své. Ve středověku umělci nepoužívali růžovou barvu pro Mariino oblečení, ale jako dětskou barvu Ježíše. Růžová byla také chápaná jako verze červené, ryze mužské barvy značící krveprolití v bitvách.

Na rozdíl od tvrdé a mužské červené, je růžová měkká a rafinovaně ženská. Některé aristokratické ženy v 18. století nosily růžové šaty hodně často, např. Madame de Pompadour.

Oproti tomu pánové při představě, že jsou růžově oděni, doslova omdlévali. Průlom nastal až kolem roku 1918, kdy v jednom časopise stálo, že je růžová barva vhodná i pro chlapce.

Ve stylu Elsy Schiaparelli a Marylin Monroe

Trnitá cesta růžové barvy vedla až do třicátých let, než si ženy zase osvojily růžovou barvu jako módní doplněk. Fuchsiovému odstínu vděčíme jedné jediné osobě, kterou je Elsa Schiaparelli. Módní návrhářka předvedla tento šokující růžový odstín v roce 1937.

Surrealistický purpurový odstín vynikal již ve druhé světové válce, ale s nádechem do šeda. Poté si růžová upevnila svůj status ženské barvy kolem roku 1950 velkolepou fuchsiovou róbou Marilyn Monroe. Růžovou v sobě nese i samotná píseň „Think Pink“, v překladu tedy „Mysli růžově“.

Barva celebrit

Od roku 2000 růžová barva představuje řadu významných osobností současnosti, např. Gwyneth Paltrow, Britney Spears, Pink a Paris Hilton. Nezapomenutelný je i růžový šatník Elle Woodsové ve filmu Pravá blondýnka, který vede skutečně k zamyšlení. Ať už v růžové barvě vidíte cokoliv, je to každopádně barva, která není spojená se zemitou přírodní barvou, je zkrátka a jasně – úplně jiná.

Zdroj: factinate.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu