Poněkud nechutné zvyky některých králů a královen

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V době středověku byl život členů královských rodin na mnohem vyšší úrovni než život jejich poddaných. To ale nevylučuje to, že někteří z nich měli poměrně nechutné zvyky, které rozhodně nebyly tak vybrané a kultivované, jak od příslušníků aristokracie očekáváme.

Jindřich VIII. a přenosná toaleta

Král Jindřich VIII. zavedl v anglické monarchii kromě mnoha reforem také novou funkci: podkoního stolice. Jeden chlapec, vybraný ze synů jeho nejdůvěryhodnějších šlechticů, dostal za úkol chodit za králem s přenosnou toaletou. Podkoní musel být neustále ve střehu. Měl sledovat krále při jídle, dělat si poznámky o tom, co konzumuje, a připravovat se na další práci. Když přišla ona chvíle, podkoní pomáhal králi svléknout se a pak po něm uklízel.

Johanka Kastilská žila s tělem mrtvého manžela

Johanka Kastilská, matka španělského císaře Karla V., strávila část svého života v manželství s mužem známým jako Filip Hezoun. Milovala ho natolik, že po jeho smrti odmítla, aby ho pohřbili. Místo toho Joanna uchovávala manželovo mrtvé tělo ve svém pokoji. Více než 12 měsíců, zatímco Filipovo tělo pomalu chátralo, se Joanna dál chovala, jako by byl stále naživu. Kdykoli se jí na to někdo zeptal, prostě trvala na tom, že spí a brzy se probudí. V noci spala s jeho tělem a nutila služebnictvo, aby se k němu chovalo s úctou, jaká náleží králi.

Karel II. a paruka z pubického ochlupení jeho milenek

Anglický král Karel II. v polovině sedmnáctého století vytvořil velmi nevšední „projekt“.  Pokaždé, když se měl pohlavní akt s nějakou ženou, jí následně vytrhl z přirození několik chlupů. Z tohoto ochlupení poté nechal šít paruku. Když byla paruka tak velká, že pokryla mužskou hlavu, věnoval ji skotskému pijáckému klubu zvanému Beggar’s Benison Club. Ti si ji tak oblíbili, že ji nosili při svých obřadech.

Královna Marie Eleonora spala se srdcem manžela

Královna Marie Eleonora nemilovala svého manžela, krále Gustava Adolfa, pro jeho moc nebo peníze. Milovala ho pro jeho srdce. Když zemřel, nechala mu srdce vyříznout z těla, aby s ním mohla spát. Královna uchovávala orgán svého mrtvého manžela ve zlaté schránce, kterou si každou noc umisťovala nad postel. Někdy dokonce přiměla jejich dceru, aby si k ní vlezla do postele, a byla tak blízko otcovu srdci.

Král Adolf Fridrich se ujedl k smrti

Švédský král Adolf Fridrich měl ve zvyku jíst dezert zvaný semla, což je sladká rolka plněná krémem. To samo o sobě není nic špatného, on jich ale snědl tolik, že ho to zabilo. V roce 1771 zasedl švédský král k jídlu s humrem, kaviárem a všemi dalšími dekadentními pokrmy, na které si vzpomenete. Když jídlo dojedl, spořádal na posezení ještě čtrnáct rolek. Když se mu podařilo vstát, postihly ho obrovské bolesti břicha a krátce nato zemřel. Do dějin se zapsal jako král, který se ujedl k smrti.

Karel VI. se pět měsíců nekoupal a nepřevlékal

Francouzský král Karel VI. byl duševně nemocný. Propadal záchvatům, při nichž divoce pobíhal po svém paláci. Jindy byl přesvědčen, že je ze skla, a nechtěl pohnout jediným svalem. Nejhorší záchvat trval dlouhých pět měsíců, během nich se ani jednou nekoupal a nepřevlékl. Téměř půl roku se král nehýbal a nedovolil nikomu, aby se ho dotkl.

Zdroj: historyextra.com, historic-uk.com, postoast.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu