Kiwa hirsuta je oficiální název desetinohého bílého korýše. Tomu ale jeho objevitelé dali hned dvě přezdívky, a to díky jeho výraznému ochlupení. Seznamte se, tohle je „krab Yetti“ nebo také „humr Yetti“. Tento prazvláštně vypadající tvor byl objeven poměrně nedávno, a přitom vypadá jako by snad ani nebyl z naší planety.
Netypický vzhled
Tento korýš je dlouhý přibližně patnáct centimetrů. Vědci předpokládají, že vinou nedostatku očního pigmentu je tento živočich téměř slepý. Má bílou barvu a jeho klepeta i ostatní končetiny jsou porostlé bílo-hnědými chloupky. V ochlupení kraba Yettiho byly objeveny symbiotické bakterie. O těch vědci předpokládají, že umí detoxikovat jedovaté sloučeniny, které jsou obsaženy ve vodě hydrotermálních vývěrů. A právě v blízkosti hlubokomořských vývěrů tento živočich nejčastěji žije.
Dokonce se předpokládá, že se tento druh korýše může takovými bakteriemi živit. To by znamenalo, že si dokáže sám na sobě vypěstovat vlastní potravu. Jinak se ale také pokládá za masožravce.
Nedávný objev
Korýš byl objeven teprve nedávno, mnoho bližších informací o životě a zvyklostech tohoto tvora zatím vědci nemají. Oceánografická expedice jej objevila v roce 2005 v oblasti Pacifiku jižně od Velikonočního ostrova a poblíž zdejších hydrotermálních vývěrů na vrcholcích podmořského pohoří Východopacifický práh v hloubce okolo dvou tisíc metrů.
Nepřehlédněte: Pandí mravenec, který je vlastně vosa. Vypadá roztomile, ale bodnutí od něj byste zažít nechtěli.
Úplně nová čeleď´
Tento tvor patří mezi výjimečná zvířata, a to zejména díky tomu, že má silně zakrnělé oči bez pigmentu a husté ochlupení. Také proto byl na základě molekulárních dat zařazen do nově vytvořené čeledi korýšů. V tomto řádu mořských živočichů jde o první případ od konce 19. století nově vytvořené čeledi.
Potkat tohoto chlupatého tvorečka na živo by byl asi pořádný šok.