Pláštník malý, růžový malý tank, který své jméno dostal podle toho, že je opravdu plachý

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Pláštník malý je živočich z čeledi pásovcovitých. Žije ve střední části západní Argentiny, má rád suché písčité a rovinaté oblasti. Dosahuje velikosti jen kolem 12 – 15 centimetrů a má ocas veliký necelé tři centimetry. Tento malý tvoreček se světle růžovým krunýřem je velmi roztomilý. Je však velmi plachý.

Z nory až za soumraku

Pláštník malý svou noru pod zemí opouští až za soumraku. V tom čase hledá na povrchu potravu. Tu tvoří zejména mravenci, plži, červi ale nepohrdne ani rostlinnou stravou. Tento malý pásovec ze všeho nejraději hrabe pod zemí rozsáhlé cestičky. Hrabe předníma nohama a při tom se opírá o svůj tuhý ocas. Zadníma nohama odhazuje pryč již odhrabanou zeminu. Na každé noze má pět prstů, a i přesto, jak je maličký, je velmi činorodý a šikovný. O jeho rozmnožování se toho moc neví, navíc je pláštník velmi těžko chovatelný.  

Ani místní je moc neznají

Ani obyvatelé Argentiny pláštníka ve volné přírodě nepotkávají. Když už nějakého najdou, jde většinou o nemocné nebo již uhynulé zvíře. Pokud je pláštník raněný, místní jej odvezou k veterináři, aby bylo zvířátko uzdraveno nebo mohlo rehabilitovat. Vidět jej ve volné přírodě je velmi obtížné i proto, že pláštník nad zemí netráví nikdy příliš mnoho času. Jen co najde potravu, zase se schová pod zem, kde mu je nejlépe.

Růžovou barvu krunýře získává pláštník ze spodních krevních cév. Ano, růžový je vlastně díky své krvi. Zní to zvláštně, ale je to tak. Krunýř je pak ve skutečnosti velmi křehký a flexibilní.

Jde o velmi pozoruhodné zvíře.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT