Pilot Luftwaffe doprovodil silně poškozený spojenecký bombardér místo toho, aby jej sestřelil

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Německému pilotovi Franzi Stiglerovi chybí pár dnů před Vánocemi roku 1943 poslední sestřel, aby dosáhl na Rytířský kříž – nejvyšší německé ocenění za statečnost. Během toho, kdy se mu mechanici starají o jeho stíhačku, poblíž proletí spojenecký bombardér. Letí podivně nízko a Stiglerovi proběhne hlavou, že představuje jasnou kořist. Okamžitě naskakuje do kokpitu a vydává se nepřítele pronásledovat. Za chvíli se dostává na dostřel a zjišťuje podivnou věc – z bombardéru na něj nikdo neútočí. Přiblíží se tedy ještě víc a spatřuje, že je zadní střelec mrtvý a ostatní členové posádky na něj hledí, jakoby před sebou měli poslední minuty života. Jejich strach je oprávněný, pilotovi Luftwaffe by nedalo moc práce poslat jejich letoun k zemi. Místo toho ale udělá něco, co nikdo nečeká – doprovodí je až nad Severní moře a nechá je v klidu odletět do Británie.

Poprvé sám letěl ve svých dvanácti letech

Ludwigu Franzi Stiglerovi, rodákovi z Regensburgu, bylo v době, kdy doprovodil nepřátelské letadlo až na hranici území ovládaného nacistickým Německem, 28 let. K létání jej přivedl jeho otec, prvoválečný průzkumný pilot. Díky němu se poprvé proletěl sám v kluzáku už ve svých dvanácti letech. Tehdy také poprvé zažil havárii – otec mu zapomněl přidat protizávaží a kluzák se zřítil k zemi. Chlapec tehdy naštěstí vyvázl bez zranění a na létání nezanevřel, naopak. Čtyři roky létal pro Lufthansu, poté se stal instruktorem armádních pilotů. K jeho studentům patřil také jeho starší bratr August, který však v roce 1940 havaroval při vzletu a zahynul.

Na jaře roku 1940 létal s Messerschmittem Bf 109 v Africe a během své první letecké bitvy dokonce zpanikařil a bez dovolení se vrátil na základnu. Nedlouho poté už si ale na konto připsal první sestřel a během léta následovaly další, jejich počet si ale na trup letadla malovat nechtěl. Nasazení vnímal jako svou práci, o slávu nestál. Do Německa se vrátil v roce 1943.

Letecké eso a rytíř v jedné osobě

Při útoku na německou továrnu v Brémách se spojenecký bombardér B-17F dostal do nezáviděníhodné situace. Zadní střelec zahynul, většina posádky utrpěla nějaké zranění a nacházela nad územím nepřítele v letadle, kterému se zasekly zbraně, řádně mu fungovaly dva motory ze čtyř a ve vzduchu se drželo jen silou vůle. Letěli bez ochrany vlastních stíhaček a při setkání s německou očekávali neodvratitelný konec. Jenže pohled na zdevastované letadlo a stav jeho posádky nedovolil Stiglerovi stisknout spoušť. Později prohlásil, že více poškozené letadlo ve vzduchu neviděl a jeho sestřelení za daných okolností považoval za vraždu, za čin stejně hanebný, jakým je sestřelení muže na padáku.

Zaujal proto místo po jejich boku. Snažil se je přesvědčit nejprve k přistání a následně k odletu do neutrálního Švédska. Ani na jedno americký pilot nereagoval a udržoval kurz k Británii. Stigler letěl vedle nich, na pobřeží jim naposledy zasalutoval a vrátil se zpět na základnu. Kdyby se na to přišlo, hrozil mu i trest smrti.

Dlouho po válce se z nich stali přátelé

O svém zážitku tedy Franz Stigler nemluvil a nemluvil o něm ani pilot spojenecké posádky, teprve jednadvacetiletý Charles Brown. Poté, co se mu povedlo doletět až na základnu v britském Norfolku, sepsal hlášení, v němž gesto neznámého německého pilota neopomněl uvést. Nadřízení mu ale zakázali o tom mluvit, v danou chvíli se absolutně nehodilo ukazovat Němce v dobrém světle. Brown se později nechal slyšet, že prostě někdo rozhodl, nemůžete být zároveň člověk a zároveň sedět v německém kokpitu.

Vzpomínka ale zůstala a tak se na konci 80. let Charles Brown rozhodl pilota Luftwaffe najít. Shodou šťastných okolností se mu to podařilo, setkali se a stali se z nich blízcí přátelé. Oba zemřeli v roce 2008 v úctyhodném věku.

Zdroje: warthunder.com, Wikipedia, theaviator.co.nz | foto: nakreslil John D. Shaw/Copyright Valor Studios

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu