Pentagon: Víte, proč má tvar pětiúhelníku nebo kolik kilometrů chodeb se v něm ukrývá?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Spojené státy americké mají hned několik ikonických symbolů. Jedním z nich je bezpochyby i Pentagon, sídlo ministerstva obrany. Majestátní budova je po celém světě známá díky svému jedinečnému tvaru pětiúhelníku.

Jak Pentagon vznikl?

Ve 30. letech 20. století byl ve washingtonské čtvrti Foggy Bottom postaven rozsáhlý komplex pro tehdejší americké ministerstvo války. Ještě před jeho dokončením ale armáda zjistila, že je pro její potřeby příliš malý. Vzhledem k politické situaci se ministerstvo neustále rozrůstalo a nakonec sídlilo v sedmnácti různých budovách.

Na začátku roku 1941 byl generál Brehon Somervell pověřen úkolem najít trvalé řešení „prostorového problému“. Dne 17. července se sešel s architektem Georgem Bergstromem a dal mu pouhé tři dny na to, aby navrhl projekt, který by pojal 40 000 zaměstnanců a 10 000 automobilů. Výsledkem je Pentagon.

Za co vděčí svému jedinečnému tvaru?

Pro nový komplex se zvažovalo několik lokalit. Původní volbou byl rozlehlý prostor východně od Arlingtonského hřbitova. V té době místo spravovalo ministerstvo zemědělství, které na pozemku provozovalo pokusnou farmu. Tato farma byla ohraničena přístupovými cestami, které tvořily mírně nepravidelný pětiúhelníkový tvar.

Od využití farmy se nakonec upustilo kvůli obavám z umístění vojenského komplexu tak blízko nejposvátnějšího místa národa. Prezident Roosevelt místo toho vybral pozemek, kde se kdysi nacházelo letiště Hoover Field. Protože ale bylo už příliš pozdě na změnu vzhledu budovy, zůstal zachován tvar pětiúhelníku, i když jeho pět stran bylo mírně narovnáno do podoby, jakou známe dnes.

Proč je budova Pentagonu tak nízká?

Jedním z požadavků na stavbu bylo, aby mohutná budova nebyla vyšší než pět pater nad zemí a dvě patra pod zemí. Důvodem nebyly jen často uváděné obavy z narušení malebných výhledů z Washingtonu, ale také bažinatá půda a nedostatek oceli, který v zemi připravující se na válku panoval.

Místo oceli byla budova postavena především ze železobetonu. Velká část výplně tohoto betonu byla vybagrována v okolí samotného Pentagonu. Mezi další ústupky válce patřila absence bronzových dveří, pamětních desek a dalších prvků, které byly považovány za čistě dekorativní.

Poničená budova Pentagonu po teroristickém útoku.
zdroj: pixabay.com

Za jak dlouho byla stavba hotová?

Slavnostní zahájení stavby proběhlo 11. září 1941 a práce se rychle rozběhly, přičemž na stavbě nepřetržitě pracovalo více než 15 000 dělníků. Poptávka po kancelářských prostorách byla tak velká, že se první pracovníci „nastěhovali“ ještě před dokončením komplexu a mnoho zaměstnanců pracovalo v kancelářích bez stěn a po komplexu se pohybovalo na dřevěných prknech položených přes stavební jámy.

Oficiálně byl Pentagon dokončen 15. ledna 1943. Odhaduje se, že za normálních okolností by stavba trvala čtyři roky – Pentagon vyrostl za pouhých 16 měsíců. Stavba vyšla na 63 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 900 milionů dnešních dolarů.

Jak velký je Pentagon?

Vzhledem ke specifickému tvaru budovy je těžké si představit, jak je Pentagon ve skutečnosti obrovský. Celková rozloha činí 600 000 metrů čtverečních, přičemž jen kanceláře zabírají 340 000 metrů čtverečních.

Když Dwight Eisenhower po skončení druhé světové války nastoupil do funkce náčelníka generálního štábu armády, ztratil se v rozlehlém komplexu při procházce a musel se skupiny stenografů zeptat na cestu zpět do své kanceláře.

A i když je možné se z jedné části budovy do nejvzdálenějšího místa dostat za méně než 8 minut, vyžaduje to zkratku přes otevřené nádvoří v centru komplexu a velmi rychlou chůzi. Mimochodem všechny chodby v Pentagonu měří více než 28 kilometrů.

Z jakého důvodu je v budově tak velké množství toalet?

V Americe, kde stále panovala rasová segregace, považovali projektanti Pentagonu za nutné navrhnout budovu s odděleným zázemím pro černošské a bílé zaměstnance, včetně „bílých“ a „barevných“ jídelen a 284 toalet, což byl dvojnásobek počtu potřebného pro předpokládaný počet zaměstnanců. V červnu 1941 ale prezident Roosevelt vydal nařízení č. 8802, které segregaci mezi federálními zaměstnanci zakazovalo.

Úřady ve Virginii nicméně nejprve trvaly na segregaci, a budova tak byla postavena podle původního návrhu. Nicméně od svého otevření byly všechny prostory přístupné jak černošským, tak bílým zaměstnancům, takže Pentagon byl po určitou dobu jedinou budovou ve Virginii bez rasové segregace.

Pentagon a 11. září 2001

Dne 11. září 2001 se Pentagon blížil ke konci své první kompletní rekonstrukce, když let American Airlines 77 narazil do jedné strany budovy. Ta byla naštěstí vzhledem k probíhajícím úpravám téměř prázdná. Přesto přišlo při útoku o život téměř 200 lidí, 125 lidí uvnitř Pentagonu a 64 cestujících na palubě letadla, včetně pěti únosců.

I přes ztráty na životech je jisté, že bezpečnostní vylepšení, která byla součástí renovačního projektu, včetně zesílení betonu budovy a instalace oken a stěn odolných proti výbuchu, nepochybně zachránila stovky dalších životů.

Zdroj: defense.gov, britannica.com, arlingtontours.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu