Pandí mravenec, který je vlastně vosa. Vypadá roztomile, ale bodnutí od něj byste zažít nechtěli

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Pandí mravenec je ve skutečnosti vosou. Samice jsou bezkřídlé, ale samci létají. Svým zbarvením připomínají pandu, velikostí a stavbou těla zase mravence. Ale opravdu jde o druh vosy, která obývá Chile a Argentinu. Na tomhle zvířátku se příroda opravdu vyřádila.

Zbarvení ale možná vypadá roztomile, přitom právě to má varovat predátory před bolestivým píchnutím.

Zbarvení jako varování

I když tento malý tvoreček, který připomíná svým zbarvením pandu je vlastně roztomilý a malý, ve skutečnosti může být i pěkně nebezpečný. Jeho zbarvení je totiž aposematické a varuje okolí před nebezpečím. Vlastně jim tím dávají najevo, že pro ně bude lepší zůstat v povzdálí.

Jejich bodnutí sice nepatří mezi nejbolestivější a nejnebezpečnější, ale pandí mravenec má i přezdívku „mravenec zabíjející krávy“. Více žihadel za sebou může velký dobytek klidně usmrtit. Ovšem tyto zvláštní vosy nejsou agresivní, k útoku tak musí mít skutečně důvod.

zdroj: photomonde.fr

Objevení

Tento druh byl objeven poměrně nedávno, a to v roce 1938 v Chile. Později vědci přišli na to, že pandí mravenec obývá také Argentinu a některé části Mexika. Dávají totiž přednost suchým a teplým oblastem, kde je navíc dostatek písku a štěrku. Na délku měří tito jedinci 8 milimetrů, samice pak jsou bezkřídlé. Samci mají křídla a mohou létat. Narozdíl od běžných vos, tento druh je velmi osamělý, jednotliví jedinci nežijí v koloniích, a ani nemají hnízda.

Chytří paraziti

Pandí mravenci jsou parazitární. Kladou svá vejce do hnízd jiného hmyzu. Když se malí pandí mravenci vylíhnou, larvy cizího hostitele pojídají, a mají tak svůj první zdroj potravy. Jako své hostitele si vybírají vosy, čmeláky nebo včely.

zdroj: www.reddit.com/r/pics/comments/3ew1xu/the_panda_ant/

Zatímco samice bývají aktivní přes den, samec ožívá až v noci.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu