Pandemie minulosti. Kolik obětí si vyžádal Justiniánský mor a proč se několikrát vrátil?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Justiniánský mor byla pandemie, která probíhala za vlády císaře Justiniána I. Příčinou pandemie byl pravý mor, název dostala pandemie po panovníkovi. Prvním ohniskem nákazy se stala Etiopie v roce 541. Odtud se však bleskovou rychlostí mor rozšířil nejprve do Egypta a později také po celém Středomoří.

Jak postupoval Justiniánský mor

Kvůli tomu, že v době, kdy epidemie vypukla, právě probíhal i byzantsko-perský konflikt, se nákaza velmi rychle šířila dál. Zasáhla kromě Středomoří nebo Mezopotámie i opačný kout světa jako Galii a Irsko. V roce 542 se pak mor dostal do Konstantinopole, kde zabil na třetinu zdejšího obyvatelstva. Podle dobových záznamů pandemie začala kulminovat mezi třetím a šestým měsícem od svého vzniku. Poté začala zase ustupovat, na některých místech se ale držela nadále i tři roky.

O osm let později se však mor znovu vrátil, následně se epidemie opakovala v intervalech zhruba po čtyřech letech až do roku 622.

Během následujících padesáti let zahubily stále se opakující epidemie okolo poloviny obyvatelstva v zemědělských oblastech a o něco méně lidí obývajících kraje, kde vládlo sucho. Rozsáhlé smrtící epidemie moru pokračovaly opakovaně vždy jednou za generaci, a to až do 8. století. Poté se morové epidemie přestaly objevovat. Proč tomu tak bylo, není dodnes objasněno.

Charakteristickým rysem Justiniánského moru byla nekróza ruky (Autor: CDC/Dr. Jack Poland, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9023433)

Následky

Mor měl drastické následky, a to v mnoha ohledech. Značně utrpěla ekonomika, kultura, ale také celá společnost východořímské říše i dalších oblastí Asie a Evropy. Značná část měst se z epidemie nikdy nevzpamatovala úplně, a tyto místa pak zůstaly neosídlené.

V mnoha ohledech se tak můžeme minulostí inspirovat dnes, kdy svět sužuje pandemie koronaviru. Hlavní je uchránit co nejvíce lidských životů, což byl v případě morových epidemií značný problém kvůli mizernému zdravotnictví.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu